Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Gun Make:
- Colt
- Gun Model:
- Colt Single Action Army 4.75in, Ruger Vaquero 4.625in
- Barrel Length:
- 4.75 in
- Hand:
- Left
- Holster Type:
- Belt Holster
- Holster Material:
- Leather
- Light/Laser Attachment:
- No
- Accessory Attachment System:
- Belt Loop
- Holster Size:
- Full Size
- Finish:
- Lined
- Application:
- Daily Carry
- Quantity:
- 1
- Belt Loop/Snap Width:
- 2.25 in
- Fastener/Closure Type:
- Retention Strap
Code: ZD-HT5-081BC53Z0-081BD54Z0
MPN: 081BD54Z0
UPC: 792695245834
Because leather is a pliable material, most leather holsters will not fit a firearm without being broken in. Luckily, we have created a how-to guide, complete with a video demonstration, to help you break in your holster and get the secure fit you expect!
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster
DeSantis Right Hand - Black - Doc Holliday 081BC53Z0 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for DeSantis Holsters.![]()
DeSantis Doc Holliday - Style 081 |
The DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster was made to be an excellent copy of the authentic 1800's gentleman's holster. They are made from fully lined premium saddle leather with a handsome hand stamped design. They are right at home riding on our popular Desperado Gun Belt, style B37, or on your favorite western belt. They are made from fully lined premium saddle leather with a handsome hand stamped design. They are comfortable to wear and make a great pair of cuffs or handkerchiefs worn on either side of the head or neck depending on how the holster is worn. They attach to the belt with a thumb break. It is our store's #1 selling holster. They are very popular because our customers either buy two or three and take one. They make a great gift for a man who has everything!
Specifications for DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster:
| Manufacturer: | DeSantis |
| Color: | Black |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | Ruger Vaquero 4.625in, Colt Single Action Army 4.75in |
| Barrel Length: | 4.75 in |
| Hand: | Left |
| Holster Type: | Belt Holster |
| Holster Material: | Leather |
| Light/Laser Attachment: | No |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Holster Size: | Full Size |
| Finish: | Lined |
| Application: | Daily Carry |
| Quantity: | 1 |
| Belt Loop/Snap Width: | 2.25 in |
| Fastener/Closure Type: | Retention Strap |
| Holster Finish: | Lined |
| Country of Origin: | USA |
| Fabric/Material: | Leather |
Features of DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster :
- Accommodates belts up to 2 1/4 inch wide
Package Contents:
- DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster
DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster Orderable Models
List of Orderable Models
- DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster, Colt SAA 4 3/4in, Ruger Vaquero 4 5/8in, Left Hand, Lined, Black, 081BD54Z0 , MPN: 081BD54Z0 , UPC: 792695245834 , Code: ZD-HT5-081BC53Z0-081BD54Z0
DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster, Colt SAA 3 1/2in, Ruger Vaquero 3 1/2in, Left Hand, Lined, Black, 081BD53Z0 , MPN: 081BD53Z0 , UPC: 792695245803 , Code: ZD-HT5-081BC53Z0-081BD53Z0
- DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster, Colt SAA 3 1/2in, Ruger Vaquero 3 1/2in, Left Hand, Lined, Tan, 081TD53Z0 , MPN: 081TD53Z0 , UPC: 792695241249 , Code: ZD-HT5-081BC53Z0-081TD53Z0
- DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster, Colt SAA 3 1/2in, Ruger Vaquero 3 1/2in, Right Hand, Lined, Black, 081BC53Z0 , MPN: 081BC53Z0 , UPC: 792695245810 , Code: ZD-HT5-081BC53Z0-081BC53Z0
- DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster, Colt SAA 3 1/2in, Ruger Vaquero 3 1/2in, Right Hand, Lined, Tan, 081TC53Z0 , MPN: 081TC53Z0 , UPC: 792695241294 , Code: ZD-HT5-081BC53Z0-081TC53Z0
- DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster, Colt SAA 4 3/4in, Ruger Vaquero 4 5/8in, Left Hand, Lined, Tan, 081TD54Z0 , MPN: 081TD54Z0 , UPC: 792695241317 , Code: ZD-HT5-081BC53Z0-081TD54Z0
- DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster, Colt SAA 4 3/4in, Ruger Vaquero 4 5/8in, Right Hand, Lined, Black, 081BC54Z0 , MPN: 081BC54Z0 , UPC: 792695245827 , Code: ZD-HT5-081BC53Z0-081BC54Z0
- DeSantis Doc Holliday Leather Belt Holster, Colt SAA 4 3/4in, Ruger Vaquero 4 5/8in, Right Hand, Lined, Tan, 081TC54Z0 , MPN: 081TC54Z0 , UPC: 792695241300 , Code: ZD-HT5-081BC53Z0-081TC54Z0