Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Night Vision Generation:
- 3
- Diopter Adjustment Range:
- 2 - -6 dpt
- Included Accessories:
- Standard
- Color:
- Black
Code: ET-NVB-EO01CH-EOT-BINO-AI-B-W-S
MPN: EOT-BINO-AI-B-W-S
UPC: 672294470472
Buy Together and Save
Product Info for EOTech Binonv-W Night Vision Binocular
The BinoNV-W-S dual-tube design delivers superior depth perception over single-tube systems, making it ideal for navigating on foot or by vehicle. Fully articulating, each monocular can be flipped up independently, enhancing versatility in dynamic environments. Diopter adjustments allow for a personalized fitperfect for special operations or SWAT use. Powered by a single AA battery, the BinoNV-W-S comes standard with a Wilcox G24 mount for added operational value.![]()
Specifications for EOTech Binonv-W Night Vision Binocular:
| Manufacturer: | EOTech |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Length: | 4.1 in |
| Field of View, Angle: | 47 degrees |
| Weight: | 17.6 oz |
| Battery Type: | Alkaline, AA |
| Focus Range: | 9.8 in to Infinity |
| Diopter Adjustment Range: | 2 - -6 dpt |
| Battery Life: | 15 hours |
| Minimum Focus Distance: | 9.8 in |
| Width: | 3.94 in |
| Height: | 2.9 in |
| Included Accessories: | Standard |
| Color: | Black |
| Illumination Type: | LED |
Features of EOTech Binonv-W Night Vision Binocular
- Rugged and lightweight
- Complies with MIL-STD-810G
- Adjustable diopter lenses for visual acuity
- Wide interpupillary adjustment allows independent rotating flip-away function for single tube use and a low-stowed silhouette
- Self-contained system operating on a single AA battery (optional external battery pack available)
- Integrated IR LED Illuminator for short-range illumination
- Auto-gated power supply improves resolution in high light (urban) environments and provides automatic system cut-off when exposed to intense light, helping to protect the image intensifier tubes from damage
- Internal LED indicators for IR ON and low battery
- Kit includes Wilcox G24 mount
- Manual Gain Control
Package Contents:
- EOTech Binonv-W Night Vision Binocular
- Wilcox G24 Helmet Mount
- Protective Soft Case
- Technical Manual
- Quick Start Guide
- Eyecup Sacrificial Lens
EOTech Binonv-W Night Vision Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S , MPN: EOT-BINO-AI-B-W-S , UPC: 672294470472 , Code: ET-NVB-EO01CH-EOT-BINO-AI-B-W-S
EOTech Binonv-W Night Vision Binocular Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EOTech BinoNV-W Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W , MPN: EOT-BINO-AI-B-W , UPC: 672294470243 , Code: ET-NVB-EO01CH-EOT-BINO-AI-B-W