Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Product Info for EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S
The EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S Night Vision Generation: 3, Length: 4.1 in, Field of View, Angle: 47 degrees, Weight: 17.6 oz, Battery Type: AA, Alkaline, Focus Range: 9.8 in to Infinity, Diopter Adjustment Range: 2 - -6 dpt, Battery Life: 15 hours, Minimum Focus Distance: 9.8 in, Width: 3.94 in, Height: 2.9 in, Included Accessories: Standard, Color: Black, Illumination Type: LED. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts 13% Off! Please also check out more options for EOTech Binonv-W Night Vision Binocular.
Purchase your new EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The BinoNV-W-S dual-tube design delivers superior depth perception over single-tube systems, making it ideal for navigating on foot or by vehicle. Fully articulating, each monocular can be flipped up independently, enhancing versatility in dynamic environments. Diopter adjustments allow for a personalized fitperfect for special operations or SWAT use. Powered by a single AA battery, the BinoNV-W-S comes standard with a Wilcox G24 mount for added operational value.
Included Accessories:
Wilcox G24 Helmet Mount
Protective Soft Case
Technical Manual
Quick Start Guide
Eyecup Sacrificial Lens
Features of EOTech Binonv-W Night Vision Binocular
- Rugged and lightweight
- Complies with MIL-STD-810G
- Adjustable diopter lenses for visual acuity
- Wide interpupillary adjustment allows independent rotating flip-away function for single tube use and a low-stowed silhouette
- Self-contained system operating on a single AA battery (optional external battery pack available)
- Integrated IR LED Illuminator for short-range illumination
- Auto-gated power supply improves resolution in high light (urban) environments and provides automatic system cut-off when exposed to intense light, helping to protect the image intensifier tubes from damage
- Internal LED indicators for IR ON and low battery
- Kit includes Wilcox G24 mount
- Manual Gain Control
Package Contents:
- EOTech Binonv-W Night Vision Binocular
- Wilcox G24 Helmet Mount
- Protective Soft Case
- Technical Manual
- Quick Start Guide
- Eyecup Sacrificial Lens
Specifications for EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S
| Night Vision Generation | 3 |
| Length | 4.1 in |
| Field of View, Angle | 47 degrees |
| Weight | 17.6 oz |
| Battery Type | AA, Alkaline |
| Focus Range | 9.8 in to Infinity |
| Diopter Adjustment Range | 2 - -6 dpt |
| Battery Life | 15 hours |
| Minimum Focus Distance | 9.8 in |
| Width | 3.94 in |
| Height | 2.9 in |
| Included Accessories | Standard |
| Color | Black |
| Illumination Type | LED |