Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS and G43.STS
Get our best deal on an EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS. These Red Dot Sights by EOTech come complete in a black matte finish with an external power source for rapid battery replacement. When you need a sight that performs in a variety of scenarios, the EOTech HHS-VI Complete Holographic Sight System is a reliable option that performs at optimum levels in difficult circumstances. This optic includes an Exelis 3-HWS Holographic Weapon Sight that will provide you with the speed and simplicity to get the job done efficiently. Experience a whole new world of Holographic Sights with the EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Weapon Sight w/Exelis Black HWS.![]()
* Aiming dots on the 2-Dot reticle may not be distinguishable without magnification.
Specifications for EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS and G43.STS:
| Manufacturer: | EOTech |
| Color: | Black |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.85 - 1.2 in |
| Reticle: | 2 Dot |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 20 |
| Eye Relief: | 2.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR123 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1000 hours |
| Water Resistant Mark: | 33 ft |
| Length: | 6.9 in |
| Width: | 2.3 in |
| Height: | 3.3 in |
| Weight: | 23.1 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Attachment Type: | Side Mount |
| Mount Type: | Side Mount |
| Package Type: | Box |
Features of EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS and G43.STS
- EOTECHs two-dot reticle pattern can be easily distinguished with or without magnification and offers the benefit of an additional long-range, aiming dot. The aiming points above are based on the following load: .223 cal. 62 gr. 2,900 vel.
- The standard ring found in most reticles equates to approximately 68" (5'8") at 100 yards.
- The EXPS3 HWS offers multiple brightness settings with both Standard and Night Vision modes offering quick adjustability to accommodate any shooting situation.
-
EOTECH’s unique reticle patterns are a critical to delivering fast target acquisition and MOA accuracy at any range. EOTECH reticles feature a 68 MOA ring surrounding a 1 MOA center dot allowing the shooter to quickly pick up and lock on a target.
EOTECHs two-dot reticle
Our two-dot reticle pattern can be easily distinguished with or without magnification and offers the benefit of an additional long-range, aiming dot. The aiming points above are based on the following load: .223 cal. 62 gr. 2,900 vel. *For ordering this reticle, the model codes will end in -2.
Package Contents:
- EOTech HHS VI (EXPS3-2 and G43.STS)
- Quick-Start Guide
- Warranty and Registration Card
- CR123 Battery
EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS and G43.STS Orderable Models
List of Orderable Models
- EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS, G43 Magnifier w/ QD Switch-To-Side Mount, Black, HHS VI , MPN: HHS VI , UPC: 672294600879 , Code: ET-RDH-RDHS1-HHS-VI
- DEMO, EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS, G43 Magnifier w/ QD Switch-To-Side Mount, Black, HHS VI , MPN: HHS VI-DEMO , Code: ET-RDH-RDHS1-HHS-VI-DEMO-OB-A
EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS and G43.STS Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS, G43 Magnifier w/ QD Switch-To-Side Mount, Black, HHS VI , MPN: HHS VI-EDEMO , Code: ET-RDH-RDHS1-HHS-VI-EDEMO-SC-C
- USED, EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS, G43 Magnifier w/ QD Switch-To-Side Mount, Black, HHS VI , MPN: HHS VI-EDEMO , Code: ET-RDH-RDHS1-HHS-VI-EDEMO-IN-C
- DEMO, EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS, G43 Magnifier w/ QD Switch-To-Side Mount, Black, HHS VI , MPN: HHS VI-DEMO , Code: ET-RDH-RDHS1-HHS-VI-DEMO