Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Buy Together and Save
You will no longer have to squint or only have one eye open to shoot with the EOTech EXPS2 Holographic Weapon Sight. This red dot sight by EOTech offers true two eyes open shooting, a transversely mounted lithium 123 battery, and 7 mm raised base offering iron sight access. The EOTech EXPS2 Holographic Sight w/ 68MOA Circle & 1 MOA Aiming Dot features easy to adjust side buttons and an adjustable, locking, quick detach lever for easy attachment and removal. With an astounding 600+ hour battery life, the EOTECH EXPS2 Holographic Red Dot Weapon Sight ensures that you acquire your target time after time. The EOTech EXPS2 Holographic Sight w/ QD Lever improves precision and accuracy, no matter the style or quality of the weapon.![]()
| Manufacturer: | EOTech |
| Finish: | Hard Coat |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.85 in |
| Objective Window Size: | 30.5 x 21.6 mm |
| Illumination Type: | Holographic |
| Brightness Settings: | 20 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 30 yds at 4 in |
| Lens Material: | Front Window 1/8in Solid Glass & Rear Window 3/16in Laminate |
| Optical Coating: | AR Coated |
| Battery Type: | CR123 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1000 hours |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit, -40 - 60 Celsius |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Water Resistant Mark: | 10 ft |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.8 in |
| Width: | 2.3 in |
| Height: | 2.9 in |
| Weight: | 11.2 oz |
| Additional Features: | None |
| Included Accessories: | None |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Magnification Type: | Fixed |
| Package Type: | Box |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.5 MOA |