Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standart
- Condition:
- New
Code: ET-RS-VDSFP-VDU1-8SFHC3
MPN: VDU1-8SFHC3
UPC: 672294110149
Buy Together and Save
Product Info for EOTech Vudu 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The EOTech Vudu 1-8x24 LPVO Rifle Scope is a premiere choice for hunters and 3-gun runners who demand durability and speed when it comes to acquiring targets. Featuring the quadplex BDC EOTech Vudu HC3 Reticle, these SFP AR15 Rifle Scopes provide a daylight-visible illuminated dot to dominate short to mid-range targets, and the precise ballistic holdover points amp up your accuracy at longer ranges. Crafted from tough anodized aircraft-grade aluminum with single-piece construction, these Vudu scopes are incredibly durable and are resistant to water, fog, and shock to ensure optimal performance in any conditions. Anti-reflective lenses produce bright, crisp images with edge-to-edge clarity for your hunts or competitions. Gear up with the EOTech Vudu 1-8x24mm scope today for an upgraded high-performance optic built to last.![]()
Specifications for EOTech Vudu 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | EOTech |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 13.2 - 105.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.46 - 4.09, 3.54 - 3.94 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 10.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 20 MOA |
| Included Accessories: | Standart |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of EOTech Vudu 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Aircraft Grade: Aircraft-grade aluminum, single-piece construction with anodized finish for extreme durability. Laser-etched adjustment indicators and push-button illumination controls for tracking east. Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece;
- Fog Resistant: Nitrogen gas purging prevents internal fogging over the operating temperature range;
- Shock Resistant:The rugged design prevents damage from heavy recoil and rough handling;
- Water Resistant:The single-piece tube and o-ring seals prevent moisture and dust from entering the scope even in the harshest environments;
- Anti-Reflective Lenses: XC high-density, low dispersion glass with anti-reflective coated lenses provides efficient light transmission and unmatched edge-to-edge clarity. Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
Package Contents:
- EOTech Vudu 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Operator Manual
- Reticle Manual
- Throw Lever
- Lens Cleaning Cloth
- Battery
EOTech Vudu 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- EOTech Vudu Rifle Scope, 1-8x24mm, Second Focal Plane, HC3 Reticle, Black, VDU1-8SFHC3 , MPN: VDU1-8SFHC3 , UPC: 672294110149 , Code: ET-RS-VDSFP-VDU1-8SFHC3
EOTech Vudu 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, EOTech Vudu Rifle Scope, 1-8x24mm, Second Focal Plane, HC3 Reticle, Black, VDU1-8SFHC3 , MPN: VDU1-8SFHC3-DEMO , Code: ET-RS-VDSFP-VDU1-8SFHC3-DEMO
- EOTech Vudu LPVO Rifle Scope, 1-8x24mm, Second Focal Plane, HC3 MOA Reticle, Green, VDU1-8SFHC3G , MPN: VDU1-8SFHC3G , UPC: 672294110200 , Code: ET-RS-VDSFP-VDU1-8SFHC3G
- EOTech Vudu 1-8x24 SFP Rifle Scope, HC3 Reticle, Black, VDU1-8SFHC3 with TRYBE Optics Enhancer , MPN: VDU1-8SFHC3-KIT1 , Code: ET-RS-VDSFP-VDU1-8SFHC3-KIT1