Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Save on EOTECH Optics
- Color:
- Black
- Reticle:
- 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: ET-RDH-XPS2300-XPS2-300
MPN: XPS2-300
UPC: 672294600459
Buy Together and Save
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for EOTech XPS2 Holographic Red Dot Sight, 300 Blackout
Engineered for subsonic stealth in extreme tactical environments, the XPS2-300 HWS offers a two-dot ballistic drop reticle. This allows an operator to zero both subsonic and supersonic .300 Blackout rounds in the same reticle pattern, for instant access to both zeros where and when needed. Offered in the XPS2 platform, the water-resistant, durable housing features a custom 300 BLK laser-etching on the hood.![]()
Specifications for EOTech XPS2 Holographic Red Dot Sight, 300 Blackout:
| Manufacturer: | EOTech |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.85 in |
| Reticle: | 68 MOA Ring w/ two 1 MOA Dot |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 20 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 30 yds at 4 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Anti Reflection Coating |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1000 hours |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Water Resistant Mark: | 10 ft, 33 ft |
| Length: | 3.8 in |
| Width: | 2.4 in |
| Height: | 2.4 in |
| Weight: | 8 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Package Type: | Box |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Quantity: | 1 |
| Lens Finish: | Fog Resistant |
| Magnification Type: | Fixed |
| Country of Origin: | USA |
| Fit: | both 1in Weaver and MIL-STD-1913 rail |
Features of EOTech XPS2 Holographic Red Dot Sight, 300 Blackout
- The XPS2-300 HWS offers multiple brightness settings with quick adjustability to accommodate any shooting situation.
Package Contents:
- EOTech XPS2 Holographic Red Dot Sight, 300 Blackout
- HWS XPS2-300
- Quick-Start Guide
- Warranty Card
- CR123 Battery
EOTech XPS2 Holographic Red Dot Sight, 300 Blackout Orderable Models
List of Orderable Models
- EOTech Transverse Red Dot Sight, Circle-2-Dot Reticle, 300 Blackout/Whisper Ballistics on Hood, Black, XPS2-300 , MPN: XPS2-300 , UPC: 672294600459 , Code: ET-RDH-XPS2300-XPS2-300
EOTech XPS2 Holographic Red Dot Sight, 300 Blackout Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, EOTech Transverse Red Dot Sight, Circle-2-Dot Reticle, 300 Blackout/Whisper Ballistics on Hood, Black, XPS2-300 , MPN: XPS2-300-EDEMO , Code: ET-RDH-XPS2300-XPS2-300-EDEMO-IN-D
- DEMO, EOTech Transverse Red Dot Sight, Circle-2-Dot Reticle, 300 Blackout/Whisper Ballistics on Hood, Black, XPS2-300 , MPN: XPS2-300-DEMO , Code: ET-RDH-XPS2300-XPS2-300-DEMO
- USED EOTech Transverse Red Dot Sight, Circle-2-Dot Reticle, 300 Blackout/Whisper Ballistics on Hood, Black, XPS2-300, EDEMO1, Condition Fair, Scratches , MPN: XPS2-300-EDEMO1 , Code: ET-RDH-XPS2300-XPS2-300-EDEMO-SC-D
- USED, EOTech Transverse Red Dot Sight, Circle-2-Dot Reticle, 300 Blackout/Whisper Ballistics on Hood, Black, XPS2-300 , MPN: XPS2-300-EDEMO , Code: ET-RDH-XPS2300-XPS2-300-EDEMO-IN-C
- USED EOTech Transverse Red Dot Sight, Circle-2-Dot Reticle, 300 Blackout/Whisper Ballistics on Hood, Black, XPS2-300, EDEMO2, Used, Condition Fair , MPN: XPS2-300-EDEMO2 , Code: ET-RDH-XPS2300-XPS2-300-EDEMO2