Tap Tap to Zoom
Product Info for ERGO SuperLite Modular Free Float Rail System
The Ergo M-LOK SuperLite KeyModular Free Float Rail System has been designed to be the perfect way to make sure you have a stable platform on which to mount your favorite optics or accessories. Made with a 1.8 outside diameter and a compact 1.35in inside diameter, this Rifle Rail from ERGO has a clean and sleek profile that is great for any tactical shooter. The Ergo Superlite Ergo M-LOK KeyMod Rail System is a one piece, free float design that is made to Magpul M-LOK specifications. This AR Handguard is made by ERGO in specialized factories and is a top-quality, American made product. For a great way to mount optics and other important gear on your weapon, choose the Ergo M-LOK SuperLite Free Float Weapon Rail System.![]()
Specifications for ERGO SuperLite Modular Free Float Rail System:
| Manufacturer: | ERGO |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | M16, AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Weight: | 0.82 lb |
| Condition: | New |
| Inner Diameter: | 1.37 in |
| Outer Diameter: | 1.8 in |
| Quantity: | 1 |
Features of ERGO SuperLite Modular Free Float Rail System
- Lightweight one piece free float design
- M-LOK Compatible Slots accept ERGO and all other M-LOK Compatible accessories
- Scalloped Picatinny rail slots for comfort and style
- For AR-15/M16 platforms (Not AR-10, SR25, etc.)
Package Contents:
- ERGO SuperLite Modular Free Float Rail System
ERGO SuperLite Modular Free Float Rail System Orderable Models
List of Orderable Models
- ERGO SuperLite Modular Free Float Rail System, 1.37in Inside diameter, 3in Length, 4820-03-BK , MPN: 4820-03-BK , UPC: 874748009294 , Code: 3E-HZ-954A-4820-03-BK
- ERGO SuperLite Modular Free Float Rail System, 1.37in Inside diameter, 5in Length, 4820-05-BK , MPN: 4820-05-BK , UPC: 874748009300 , Code: 3E-HZ-954A-4820-05-BK
- Ergo M-LOK SuperLite Modular Free Float Rail System, 1.37 Interior Diameter Tube, Black, 4820-07-BK , MPN: 4820-07-BK , UPC: 874748008495 , Code: 3E-HZ-954A-4820-7-BK
- Ergo M-LOK SuperLite Modular Free Float Rail System, AR-15 , M-16, 9in Length, 1.37in Interior Diameter Tube, Black, 4820-09-BK , MPN: 4820-09-BK , UPC: 874748007887 , Code: 3E-HZ-954A-4820-9
ERGO SuperLite Modular Free Float Rail System Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Ergo M-LOK SuperLite Modular Free Float Rail System, AR-15 , M-16, 12 in Length, 1.35in Interior Diameter Tube, Black, 4820-12-BK , MPN: 4820-12-BK , UPC: 874748006392 , Code: 3E-HZ-954A-4820-12
- Ergo M-LOK SuperLite Modular Free Float Rail System, AR-15 , M-16, 15in Length, 1.35in. Interior Diameter Tube, Black, 4820-15-BK , MPN: 4820-15-BK , UPC: 874748006408 , Code: 3E-HZ-954A-4820-15