Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Witness-Compact Pistol, .45 ACP, 3.6 in barrel
Witness pistols are produced in Italy by Fratelli Tanfoglio S.N.C. and are based on their 'Combat' model, whose action is patterned after the CZ 75. They are semi-automatic double action pistols made entirely of high strength steel. They have rubber grips and a reversible magazine catch.![]()
Specifications for EAA Witness-Compact Pistol, .45 ACP, 3.6 in barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Model: | EAA Witness Compact .45 ACP |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 3.6 in |
| Material: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | 3-Dot Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Weight: | 30 oz |
| Height: | 4.5 in |
| Length: | 7.3 in |
| Muzzle Energy: | 316 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 786 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Blued Carbon Steel |
Package Contents:
- EAA Witness-Compact Pistol, .45 ACP, 3.6 in barrel
EAA Witness-Compact Pistol, .45 ACP, 3.6 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Witness-Compact Pistol, .45 ACP, 3.6 in barrel, blued carbon steel frame, black rubber grip, rdouble-action, frame mounted safety, 3-dot combat, 8 round, EAA-WTNS-CPT-2-FRRMPG , MPN: EAA-WTNS-CPT-2-FRRMPG , Code: 2YG-FH1-FRROP487-EAA-WTNS-CPT-2-FRRMPG




































































































