Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Witness-Gold-Team Pistol, 9mm Luger, 5.25 in barrel
This competition version of the Witness employs a triple chamber compensator, competition hard chrome frame, tapered cone slide/barrel lock up, checkered frame and back strap, competition hammer and safety, aluminum grips.![]()
Specifications for EAA Witness-Gold-Team Pistol, 9mm Luger, 5.25 in barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Model: | EAA Witness Gold Team 9mm |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.25 in |
| Material: | One Piece Aluminum |
| Sight Configuration: | Drilled And Tapped For Scope Mount |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Rifling Profile: | Polygonal |
| Magazine Capacity: | 17 Round |
| Weight: | 44 oz |
| Height: | 5.38 in |
| Length: | 10.5 in |
| Muzzle Velocity: | 1217 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Hard Chromed Carbon Steel |
| Muzzle Energy: | 408 ft-lbs |
Package Contents:
- EAA Witness-Gold-Team Pistol, 9mm Luger, 5.25 in barrel
EAA Witness-Gold-Team Pistol, 9mm Luger, 5.25 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Witness-Gold-Team Pistol, 9mm Luger, 5.25 in barrel, hard chromed carbon steel frame, one piece rsingle-action, 17 round, EAAWTNSGOLDTEAM4-FRRMPG , MPN: EAAWTNSGOLDTEAM4-FRRMPG , Code: 2YG-FH1-FRROP510-EAAWTNSGOLDTEAM4-FRRMPG




































































































