Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Witness-Hunter Pistol, .45 ACP, 6 in barrel
Witness pistols are produced in Italy by Fratelli Tanfoglio S.N.C. and are based on their 'Combat' model, whose action is patterned after the CZ 75. They are semi-automatic double action pistols made entirely of high strength steel. They have rubber grips and a reversible magazine catch.![]()
Specifications for EAA Witness-Hunter Pistol, .45 ACP, 6 in barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Model: | EAA Witness Hunter .45 ACP |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 6 in |
| Material: | Checkered Wood |
| Sight Configuration: | 3-Dot Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Rifling Profile: | Polygonal |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Weight: | 41 oz |
| Height: | 5.38 in |
| Length: | 10 in |
| Muzzle Energy: | 397 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 882 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Blued Carbon Steel |
Package Contents:
- EAA Witness-Hunter Pistol, .45 ACP, 6 in barrel
EAA Witness-Hunter Pistol, .45 ACP, 6 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Witness-Hunter Pistol, .45 ACP, 6 in barrel, blued carbon steel frame, checkered wood grip, rsingle-action, frame mounted safety, 3-dot combat, 10 round, EAA-WTNS-HUNTER-FRRMPG , MPN: EAA-WTNS-HUNTER-FRRMPG , Code: 2YG-FH1-FRROP511-EAA-WTNS-HUNTER-FRRMPG







































































































