Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Witness-Match-Xtreme Pistol, 10mm Auto, 6 in barrel
Tanfoglio-made Witness Match model with Xtreme features such as black aluminum checkered grips, Xtreme hammer, trigger, guide rod and firing pin, fiber optic front sight, two-tone ceramic coated finish.![]()
Specifications for EAA Witness-Match-Xtreme Pistol, 10mm Auto, 6 in barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Model: | EAA Witness Match Xtreme 10mm |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 6 in |
| Material: | Aluminum |
| Sight Configuration: | Fiber-Optic Front, Adjustable Target Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 14 Round |
| Weight: | 47.2 oz |
| Height: | 5 in |
| Length: | 8.75 in |
| Housing/Frame Material: | Ceramic Matte Finish Steel |
| Muzzle Energy: | 572 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1196 ft/s |
Package Contents:
- EAA Witness-Match-Xtreme Pistol, 10mm Auto, 6 in barrel
EAA Witness-Match-Xtreme Pistol, 10mm Auto, 6 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Witness-Match-Xtreme Pistol, 10mm Auto, 6 in barrel, ceramic matte finish steel frame, rfiber-optic front, adj. target rear, 14 round, EAAWTNSMTCXTRM3-FRRMPG , MPN: EAAWTNSMTCXTRM3-FRRMPG , Code: 2YG-FH1-FRROP517-EAAWTNSMTCXTRM3-FRRMPG





















































































