Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Witness Pistol, 9mm Luger, 4.5 in barrel
Witness pistols are produced in Italy by Fratelli Tanfoglio S.N.C. and are based on their 'Combat' model, whose action is patterned after the CZ 75. They are semi-automatic double action pistols made entirely of high strength steel. They have rubber grips and a reversible magazine catch.![]()
Specifications for EAA Witness Pistol, 9mm Luger, 4.5 in barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Model: | EAA Witness |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.5 in |
| Material: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | 3-Dot Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 17 Round |
| Production Year: | 1990 - Ongoing |
| Weight: | 33 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 8.1 in |
| Housing/Frame Material: | Carbon Steel |
| Muzzle Velocity: | 1180 ft/s |
| Muzzle Energy: | 383 ft-lbs |
Package Contents:
- EAA Witness Pistol, 9mm Luger, 4.5 in barrel
Ammunition






























EAA Witness Pistol, 9mm Luger, 4.5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Witness Pistol, 9mm Luger, 4.5 in barrel, carbon steel frame, black rubber grip, recoil operated semi-automatic, 3-dot combat, 17 round magazine, Witness-1-FRRMPG , MPN: Witness-1-FRRMPG , Code: 2YG-FH1-WITNESS-WITNESS-1-FRRMPG








































































































































