Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Witness-Polymer-Compact Pistol, 9mm Luger, 3.6 in barrel
Witness polymer frame pistols are produced in Italy by Fratelli Tanfoglio S.N.C. and are based on their 'Force' model, whose action is patterned after the CZ 75. These semi-automatic double action pistols feature low profile front and rear sights and an accessory rail.![]()
Specifications for EAA Witness-Polymer-Compact Pistol, 9mm Luger, 3.6 in barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Model: | EAA Witness P Compact 9mm Luger |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.6 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 14 Round |
| Weight: | 27 oz |
| Height: | 4.5 in |
| Length: | 7.5 in |
| Muzzle Energy: | 347 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1122 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
Package Contents:
- EAA Witness-Polymer-Compact Pistol, 9mm Luger, 3.6 in barrel
EAA Witness-Polymer-Compact Pistol, 9mm Luger, 3.6 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Witness-Polymer-Compact Pistol, 9mm Luger, 3.6 in barrel, black polymer frame, rdouble-action, 3-dot combat, 14 round, EAAWTNSPLMCPT4-FRRMPG , MPN: EAAWTNSPLMCPT4-FRRMPG , Code: 2YG-FH1-FRROP536-EAAWTNSPLMCPT4-FRRMPG




































































































