Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for EAA Witness-Polymer Pistol, 10mm Auto, 4.5 in barrel
Witness polymer frame pistols are produced in Italy by Fratelli Tanfoglio S.N.C. and are based on their 'Force' model, whose action is patterned after the CZ 75. These semi-automatic double action pistols feature low profile front and rear sights and an accessory rail.![]()
Specifications for EAA Witness-Polymer Pistol, 10mm Auto, 4.5 in barrel:
| Manufacturer: | EAA |
| Gun Make: | European American Armory (EAA) |
| Gun Model: | EAA Witness P 10mm Auto |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 4.5 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Combat |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 15 Round |
| Weight: | 31 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Length: | 8.1 in |
| Muzzle Energy: | 502 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1121 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Black Polymer |
Package Contents:
- EAA Witness-Polymer Pistol, 10mm Auto, 4.5 in barrel
EAA Witness-Polymer Pistol, 10mm Auto, 4.5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- EAA Witness-Polymer Pistol, 10mm Auto, 4.5 in barrel, black polymer frame, rdouble-action, frame mounted safety, 3-dot combat, 15 round, EAA-WTNS-PLM-3-FRRMPG , MPN: EAA-WTNS-PLM-3-FRRMPG , Code: 2YG-FH1-FRROP527-EAA-WTNS-PLM-3-FRRMPG





















































































