Tap Tap to Zoom
Product Info for Evolution Gun Works Hunter Savage Round Back Long Action Picatinny Rail
Shoot better by adding an EGW Hunter Series Savage Round Back Long Action Picatinny Rail. Aesthetics aside, these Picatinny Rails by EGW are also packed with practical features that will completely change the way you view your firearm. This EGW Hunter Series Savage Round Back Rifle Base is compatible with any long action Savage rifle with an ejection port, and it is also compatible with the Stevens Long actions. For added safety, this EGW Hunter Series Savage Round Back Picatinny Rail has a skeletonized profile to reduce weight and bulk. After enough trial and error, you can purchase this base and feel confident that it will provide a secure fit to your weapon.![]()
Specifications for Evolution Gun Works Hunter Savage Round Back Long Action Picatinny Rail:
| Manufacturer: | Evolution Gun Works |
| Color: | Matte Black |
| Finish: | Matte Black Hard Coat Anodize |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Savage |
| Gun Model: | Savage Model 110, Savage Model 10, Savage Model 14, Savage Model 16, Savage Model 11, Savage Model 12 |
| Action Length: | Long Action |
| Length: | 6.85 in |
| Height: | 0.35 in |
| Weight: | 2 oz |
| Additional Features: | Fits the Savage Ultralite or any other Savage with #8-40 screws and #6-48 screws |
| Included Accessories: | #6-48 X 1/4 Screws, T-10 Bit |
Features of Evolution Gun Works Hunter Savage Round Back Long Action Picatinny Rail
- 7075 T6 aluminum for an extremely durable yet lightweight construction.
- Type III hardcoat anodizing protects the mount from whatever nature can throw at it.
- Chamfered edges provide a snag free hunt.
- A compact overall length sheds 15% of its weight compared to our other Heavy Duty mounts.
Package Contents:
- Evolution Gun Works Hunter Savage Round Back Long Action Picatinny Rail
- Mountinghardware
Evolution Gun Works Hunter Savage Round Back Long Action Picatinny Rail Orderable Models
List of Orderable Models
- Evolution Gun Works Hunter Savage Round Back Long Action Picatinny Rail, 0 MOA, Black, 51100 , MPN: 51100 , UPC: 841370117161 , Code: KK-T8-HSPR02-51100
- Evolution Gun Works Hunter Savage Round Back Long Action Picatinny Rail, 20 MOA, Black, 51102 , MPN: 51102 , UPC: 841370117178 , Code: KK-T8-HSPR02-51102
Evolution Gun Works Hunter Savage Round Back Long Action Picatinny Rail Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Evolution Gun Works Hunter Savage Round Back Long Action Picatinny Rail, 20 MOA, Black, 51102 , MPN: 51102-DMO , Code: KK-T8-HSPR02-51102-DMO