Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.63 in, 9.2 in
- Blade Material:
- Bohler N690 Stainless Steel
- Serrated:
- Yes
- Blade Shape:
- Tanto
- Handle Material:
- Aluminum
- Handle Finish:
- Anodized
- Blade Finish:
- Black MIL-C-13924 Burnished
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Tan
- Color:
- Brown
Code: 159-KN-EX0133DW-04-1000-0133-DW
MPN: 04.1000.0133/DW
UPC: 2000000027142
Product Info for Extrema Ratio MF1 Linerlock Desert Warfare 3.63 in Folding Knife
5.25" (13.34cm) closed. 3.63" (9.22cm) desert warfare finish Bohler N690 stainless blade. Tan anodized aluminum handle. Thumb stud. Extended tang. Pocket clip. Glass breaker. Boxed.![]()
Specifications for Extrema Ratio MF1 Linerlock Desert Warfare 3.63 in Folding Knife:
| Manufacturer: | Extrema Ratio |
| Blade Length: | 3.63 in, 9.2 in |
| Closed Length: | 13.3 in, 5.25 in |
| Blade Material: | Bohler N690 Stainless Steel |
| Serrated: | Yes |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 8.9 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Finish: | Anodized |
| Blade Finish: | Black MIL-C-13924 Burnished |
| Blade Thickness: | 0.16 in |
| Lock Type: | Linerlock |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Tan |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Brown |
Package Contents:
- Extrema Ratio MF1 Linerlock Desert Warfare 3.63 in Folding Knife
Extrema Ratio MF1 Linerlock Desert Warfare 3.63 in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Extrema Ratio MF1 Linerlock Desert Warfare Folding Knife, 3.63 in, Bohler N690 Stainless Blade, Tanto Blade, Tan Anodized Aluminum Handle, 04.1000.0133/DW , MPN: 04.1000.0133/DW , UPC: 2000000027142 , Code: 159-KN-EX0133DW-04-1000-0133-DW