Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Faxon Deal of the Month! Special Pricing on Select Faxon Products
- Color:
- Black Nitride
- Finish:
- Nitride
- Caliber:
- 6.5mm Creedmoor
- Barrel Length:
- 18 in
- Barrel Profile:
- Gunner
- Gas System Length:
- Rifle Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-10
- Weight:
- 2.46 lb
- Gas Block Journal Size-Length:
- 1.9 in
- Gun Type:
- Rifle
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
Code: 11I-ATB-10BC8R18NMQ-5R-10BC-5R-NP3
MPN: 10BC8R18NGQ-5R-NP3
UPC: 816341022065
Product Info for Faxon Firearms 18in Medium Taper
Faxon continues our fantastic barrel-making with a bit more punch. We've updated our previous Medium-Taper profile taking into account customer feedback, optimizing the barrel to meet the Gunner brand's high standards. The 6.5 Big Gunner profile barrels are the big-brother to our famous 5.56 Gunner barrels. The Big Gunners feature a medium-taper behind the gas block. The gas block journal is set to .750" for compatibility with most common gas blocks and 1.9" in length for long blocks or aftermarket piston kits. From the gas block journal forward we use a thinner taper, designed to reduce weight yet maintain rigidity for high rates of fire and as a suppressor host. Barrel Material: 416-R Barrel Type: 5R Button Rifled Barrel Caliber: 6.5 Creedmoor Barrel Twist: 1:8 Barrel Length: 18 Barrel Profile: Big Gunner Barrel Gas System: Rifle Inside Finish: Salt Bath Nitride Outside Finish: Salt Bath Nitride Muzzle Thread: 5/8-24 Gas Block Diameter: .750" Gas Block Journal Length: 1.9" Barrel Extension: DPMS LR-308 Compatible - Nickel Teflon Coated Barrel Weight: 2.46lbs Magnetic Particle Inspected Recessed Target Crown![]()
Specifications for Faxon Firearms 18in Medium Taper:
| Manufacturer: | Faxon Firearms |
| Color: | Black Nitride |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 6.5mm Creedmoor |
| Barrel Length: | 18 in |
| Barrel Profile: | Gunner |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Weight: | 2.46 lb |
| Gas Block Journal Size-Length: | 1.9 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
Package Contents:
- Faxon Firearms 18in Medium Taper, 6.5 Creedmoor, Rifle Length, 416-R Stainless, QPQ Barrel
Faxon Firearms 18in Medium Taper Orderable Models
List of Orderable Models
- Faxon Firearms 18in Medium Taper, 6.5 Creedmoor, Rifle Length, 416-R Stainless, QPQ Barrel, Black Nitride, 10BC-5R-NP3 , MPN: 10BC8R18NGQ-5R-NP3 , UPC: 816341022065 , Code: 11I-ATB-10BC8R18NMQ-5R-10BC-5R-NP3