Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Galco Horizontal Magazine Carrier
Galco Horizontal Magazine Carrier on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Galco Holsters.![]()
Providing an alternative to the traditional vertical magazine carrier, the Horizontal Magazine Carrier holds a single spare magazine in a horizontal position. Two belt channels allow placement around a belt loop for added stability and security. The tension unit adjustment provides a custom fit and secure magazine carry. The HMC is ambidextrous, available in tan and black accommodating belts up to 1 1/2" wide.
Specifications for Galco Horizontal Magazine Carrier:
| Manufacturer: | Galco |
| Finish: | Smooth |
| Fabric/Material: | Leather |
| # of Mag Pouch Compartments: | 1 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 1 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Belt Width: | 1.5 in |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.5 in |
| Country of Origin: | USA |
| Barrel Length: | 4.25 in, 3.5 in, 3 in, 5 in |
Features:
- Premium steerhide construction
- Tunnel loops fit up to 1 1/2"
- Tan or black
Package Content:
- Horizontal Magazine Carrier
Galco Horizontal Magazine Carrier Orderable Models
List of Orderable Models
- Galco Horizontal Magazine Carrier - Ambidextrous - Tan HMC24 , MPN: HMC24 , UPC: 601299188341 , Code: GC-MZ-CFDDFC-HMC24
- Galco Horizontal Magazine Carrier - Ambidextrous - Tan HMC26 , MPN: HMC26 , UPC: 601299188327 , Code: GC-MZ-CFDDFC-HMC26
- Galco Horizontal Magazine Carrier - Ambidextrous - Black HMC26B , MPN: HMC26B , UPC: 601299188334 , Code: GC-MZ-CFDDFC-HMC26B
- Galco Horizontal Magazine Carrier - Ambidextrous - Black HMC24B , MPN: HMC24B , UPC: 601299188358 , Code: GC-MZ-CFDDFC-HMC24B
- Galco Horizontal Magazine Carrier - Ambidextrous - Black HMC22B , MPN: HMC22B , UPC: 601299188310 , Code: GC-MZ-CFDDFC-HMC22B
- Galco Horizontal Magazine Carrier - Ambidextrous - Tan HMC22 , MPN: HMC22 , UPC: 601299188303 , Code: GC-MZ-CFDDFC-HMC22