Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Please note, this Complete Upper Receiver does not include a Bolt Carrier Group or Charging Handle.
Product Info for Ghost Firearms Elite 9mm Luger Complete Barreled Upper Receiver
Complete your Elite build with this Ghost Firearms Elite Blowback Upper Receiver. Ghost Firearms designed these AR15 Upper Receivers with a one-piece aircraft-grade aluminum blockhoused in a 4150 chrome moly steel barrel. Each Ghost Firearms Elite Blowback 5.5in Upper Receiver comes with a 7-inch M-LOK free float rail and a properly-sized flash hider. Put together your own M-LOK system with this complete upper receiver. Even the barrel extension is included with this deal making it that much easier to customize your pistol. Use the Ghost Firearms Elite Blowback Upper Receiver to make a stubby little gun for when long-range target practice or plinking is required.![]()
Specifications for Ghost Firearms Elite 9mm Luger Complete Barreled Upper Receiver:
| Manufacturer: | Ghost Firearms |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.5 in |
| Barrel Profile: | 4150 Chrome Moly Steel |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Muzzle Device: | Flash Can |
| Handguard Length: | 7 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gas System Type: | Blowback |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Flash Can |
Package Contents:
- Ghost Firearms Elite 9mm Luger Complete Barreled Upper Receiver
Ghost Firearms Elite 9mm Luger Complete Barreled Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- Ghost Firearms Elite Complete Barreled Upper Receiver, Burnt Bronze, GF55FC7GFR9BB , MPN: GF55FC7GFR9BB , Code: 3Q0-URC-9LUGERBRLD-GF55FC7GFR9BB
- Ghost Firearms Elite Complete Barreled Upper Receiver, Blue Titanium, GF55FC7GFR9BT , MPN: GF55FC7GFR9BT , Code: 3Q0-URC-9LUGERBRLD-GF55FC7GFR9BT
- Ghost Firearms Elite Complete Barreled Upper Receiver, Tactical Grape, GF55FC7GFR9GRP , MPN: GF55FC7GFR9GRP , Code: 3Q0-URC-9LUGERBRLD-GF55FC7GFR9GRP
- Ghost Firearms Elite Complete Barreled Upper Receiver, 9mm Luger, 5.5in, Blowback Type Gas System, 4150 Chrome Moly Steel Barrel, 1-10 Twist, 7in M-LOK Free Float Rail, Flash Can, FDE, GF55FC7GFR9FDE , MPN: GF55FC7GFR9FDE , Code: 3Q0-URC-9LUGERBRLD-GF55FC7GFR9FDE
Ghost Firearms Elite 9mm Luger Complete Barreled Upper Receiver Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Ghost Firearms Elite Complete Barreled Upper Receiver, Blue Titanium, GF55FC7GFR9BT , MPN: GF55FC7GFR9BT-EDEMO , Code: 3Q0-URC-9LUGERBRLD-GF55FC7GFR9BT-EDEMO-MI-D
- USED EDEMO Ghost Firearms Elite Complete Barreled Upper Receiver, Blue Titanium, GF55FC7GFR9BT, EDEMO1, EDEMO1, Condition Fair, Missing Item , MPN: GF55FC7GFR9BT-EDEMO1-EDEMO1 , Code: 3Q0-URC-9LUGERBRLD-GF55FC7GFR9BT-EDEMO1-EDEMO-MI-D
- USED Ghost Firearms Elite Complete Barreled Upper Receiver, 9mm Luger, 5.5in, Blowback Type, 4150 Chrome Moly Steel, 1-10 , 7in M-LOK Free Float Rail, Flash Can, Black, GF55FC7GFR9, EDEMO1 , MPN: GF55FC7GFR9-EDEMO1 , Code: 3Q0-URC-9LUGERBRLD-GF55FC7GFR9-EDEMO-RE-A
- Ghost Firearms Elite Complete Barreled Upper Receiver, 9mm Luger, 5.5in, Blowback Type Gas System, 4150 Chrome Moly Steel Barrel, 1-10 Twist, 7in M-LOK Free Float Rail, Flash Can, Black, GF55FC7GFR9 , MPN: GF55FC7GFR9 , Code: 3Q0-URC-9LUGERBRLD-GF55FC7GFR9
- Ghost Firearms Elite Complete Barreled Upper Receiver, Tungsten Gray, GF55FC7GFR9TG , MPN: GF55FC7GFR9TG , Code: 3Q0-URC-9LUGERBRLD-GF55FC7GFR9TG
- Ghost Firearms Elite Complete Barreled Upper Receiver, OD Green, GF55FC7GFR9OD , MPN: GF55FC7GFR9OD , Code: 3Q0-URC-9LUGERBRLD-GF55FC7GFR9OD