Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- 7.62x39mm
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Barrel Length:
- 10.5 in
- Barrel Profile:
- 4150 Light HBAR
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Gun Model:
- AR-15
- Included Accessories:
- A2 Birdcage Flash Hider
- Condition:
- New
- Handguard Length:
- 9 in
Code: 3Q0-UFH-762PSTVTL-GF105E9GFR762BLK-KIT
MPN: GF105E9GFR762BLK-KIT
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Pistol Lower Parts Kit, 7.62x39, 10.5in, Carbine , Light HBAR Barrel, 1-10 Twist, 9in M-LOK Freefloat Handguard
The Ghost Firearms Vital Series Complete Upper Receiver, Pistol Lower Parts Kits combine the industry-leading Ghost Firearms Pistol Lower Parts Kit with the highly regarded Ghost Pistol Upper Receiver assembly. This complete upper assembly kit by Ghost Firearms comes with a solid 4150 Light H Bar Button Rifle Barrel, a 9in MLOK Freefloat Rail, a H Beam Flash Hider and all the supporting smaller parts; Basically, everything you need to put together a functioning gun. The Ghost Firearms Vital 7.62 X 39 Pistol Upper Receiver w/ Pistol Lower Parts Kit includes all the parts you need to complete a pistol lower receiver assembly, and you can add all the small parts to the lower receiver if you so desire. The Ghost Firearms Vital 7.62 Receiver w/ Pistol Lower Parts Kit is the bare bones version of the Ghost Firearms Vital Upper Receiver w/ Pistol Lower Parts Kit, and it comes with the M-LOK Rail Cover, a basic piston system and a charging handle that is pinned and welded onto the receiver. You really can't go wrong with the Ghost Firearms Vital 7.62 Upper Receiver w/ Pistol Lower Parts Kit.![]()
Specifications for Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Pistol Lower Parts Kit, 7.62x39, 10.5in, Carbine , Light HBAR Barrel, 1-10 Twist, 9in M-LOK Freefloat Handguard:
| Manufacturer: | Ghost Firearms |
| Caliber: | 7.62x39mm |
| Barrel Length: | 10.5 in |
| Barrel Profile: | 4150 Light HBAR |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Finish: | Matte |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AR-15 |
| Handguard Length: | 9 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | A2 Birdcage Flash Hider |
Features of Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Pistol Lower Parts Kit, 7.62x39, 10.5in, Carbine , Light HBAR Barrel, 1-10 Twist, 9in M-LOK Freefloat Handguard:
- Premium AR-15 complete pistol kit
- Chambered in 7.62X39
- A2 Birdcage Flash Hider
- 10.5" 1:10 Twist 4150 Light HBar Barrel Black Nitride
- Carbine Length Gas SystemÂ
- Ghost Firearms 9" M-Lok Free Float Hand Guard
- Ghost Mil-Spec 7075 T6 Upper Receiver
- Mil-Spec Hard Coat AnodizedÂ
- M16 Mil-Spec Bolt Carrier Group
- Charging handleÂ
- Complete lower parts kit
- Pistol buffer tube kit
Package Contents:
- Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Pistol Lower Parts Kit, 7.62x39, 10.5in, Carbine , Light HBAR Barrel, 1-10 Twist, 9in M-LOK Freefloat Handguard
Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Pistol Lower Parts Kit, 7.62x39, 10.5in, Carbine , Light HBAR Barrel, 1-10 Twist, 9in M-LOK Freefloat Handguard Orderable Models
List of Orderable Models
- Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Pistol Lower Parts Kit, 7.62x39, 10.5in, Carbine , Light HBAR Barrel, 1-10 Twist, 9in M-LOK Freefloat Handguard, , Blk, GF105E9GFR762BLK-KIT , MPN: GF105E9GFR762BLK-KIT , Code: 3Q0-UFH-762PSTVTL-GF105E9GFR762BLK-KIT