Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- 7.62x39mm
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- 4150 Light HBAR
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Gun Model:
- AR-10
- Included Accessories:
- A2 Birdcage Flash Hider
- Condition:
- New
- Handguard Length:
- 11 in
Code: 3Q0-UFH-762RFLVTL-GF16V11GFR762-KIT
MPN: GF16V11GFR762-KIT
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Ghost Firearms Vital 7.62 Complete Upper Receiver w/Rifle Lower Parts Kit
The Ghost Firearms Vital Series Complete Upper Receiver Rifle Parts Kit is the perfect kit for building your own AR build. The blank upper receiver that comes with the Rifle Lower Parts Kit from Ghost Firearms has a light H BAR, 1-10 twist, and is finished with a M-LOK free float rail. The Ghost Firearms Vital Series 7.62 Upper Receiver comes with a proprietary barrel nut and gas piston system. The patented H shaped gas port directs gasses efficiently to the ejection port reducing recoil. This allows the shooter to focus on shooting and forget that they even have to lift the gun to operate the charging handle. The free floating M-LOK handguard that comes with the Ghost Firearms Vital Series 7.62 Upper Receiver w/ Rifle Lower Parts Kit does not come with a flash hider.![]()
Specifications for Ghost Firearms Vital 7.62 Complete Upper Receiver w/Rifle Lower Parts Kit:
| Manufacturer: | Ghost Firearms |
| Caliber: | 7.62x39mm |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | 4150 Light HBAR |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Finish: | Matte |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AR-10 |
| Handguard Length: | 11 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | A2 Birdcage Flash Hider |
Features of Ghost Firearms Vital 7.62 Complete Upper Receiver w/Rifle Lower Parts Kit:
- Chambered in 7.62x39
- A2 Birdcage Flash Hider
- 16" 1:10 Twist 4150 Light HBar Barrel Black Nitride
- Carbine Length Gas System
- Ghost Firearms 11" M-Lok Free Float Hand Guard
- Ghost Mil-Spec 7075 T6 Upper Receiver
- Mil-Spec Hard Coat Anodized
- Bolt Carrier Group
- Charging handle
- Complete lower parts kit
- 6 position stock tube kit
Package Contents:
- Ghost Firearms Vital 7.62 Complete Upper Receiver w/Rifle Lower Parts Kit
Ghost Firearms Vital 7.62 Complete Upper Receiver w/Rifle Lower Parts Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Rifle Lower Parts Kit, 7.62X39, 16in, Carbine , Light HBAR Barrel, 1-10 Twist, 11in M-LOK Free Float Hand Guard, A2 Birdcage Flash Hider, Black, GF16V11GFR762-KIT , MPN: GF16V11GFR762-KIT , Code: 3Q0-UFH-762RFLVTL-GF16V11GFR762-KIT