Tap Tap to Zoom
Read More...
- Caliber:
- 9mm Luger
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Barrel Length:
- 7.5 in
- Barrel Profile:
- 4150 Light HBAR
- Gas System Length:
- Pistol Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Included Accessories:
- A2 Birdcage Flash Hider
- Condition:
- New
- Handguard Length:
- 7 in
Code: 3Q0-UFH-9X19PSTVTL-GF75V7GFR9MM-KIT
MPN: GF75V7GFR9MM-KIT
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Pistol Lower Parts Kit, 9mm 9x19 Para, 7.5in, Pistol , Light HBAR Barrel, 1-10 Twist, 7in M-LOK Freefloat Handguard
Ensure a solid lower and full-auto functionality with the help of this Ghost Firearms Vital Complete Upper Receiver Kit. These AR15 Lower Parts by Ghost Firearms contain everything you need to install the lower half onto an existing rifle frame, minus a gas block, which gives you maximum versatility when crafting your own distinctive weapon. This Ghost Firearms Vital 9x19 Para Complete Upper Receiver w/Pistol Lower Parts Kit is crafted from certified 4150 light heat hammer forged steel and contains a pistol-length gas system with a 1-10 twist rate and 7in M-LOK freefloat handguard with a birdcage flash hider. Constructed out of one hundred percent recycled materials, this upper receiver kit is as good as it gets when it comes to assembling your own lightweight firearm. Create a bold firearm and nestle it into your existing frame with this Ghost Firearms Vital 9x19 Pistol Complete Upper Receiver Kit.![]()
Specifications for Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Pistol Lower Parts Kit, 9mm 9x19 Para, 7.5in, Pistol , Light HBAR Barrel, 1-10 Twist, 7in M-LOK Freefloat Handguard:
| Manufacturer: | Ghost Firearms |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 7.5 in |
| Barrel Profile: | 4150 Light HBAR |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Finish: | Matte |
| Color: | Black |
| Handguard Length: | 7 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | A2 Birdcage Flash Hider |
Features of Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Pistol Lower Parts Kit, 9mm 9x19 Para, 7.5in, Pistol , Light HBAR Barrel, 1-10 Twist, 7in M-LOK Freefloat Handguard:
- Chambered in 9x19 Para
- A2 Birdcage Flash Hider
- 7.5" 1:10 Twist 4150 Light HBar Barrel Black Nitride
- Pistol Length Gas System
- Ghost Firearms 7" M-Lok Free Float Hand Guard
- Ghost Mil-Spec 7075 T6 Upper Receiver
- Mil-Spec Hard Coat Anodized
- Bolt Carrier Group
- Charging handle
- Complete lower parts kit
- Pistol buffer tube kit
Package Contents:
- Ghost Firearms Vital 9x19 Para Complete Upper Receiver w/Pistol Lower Parts Kit
Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Pistol Lower Parts Kit, 9mm 9x19 Para, 7.5in, Pistol , Light HBAR Barrel, 1-10 Twist, 7in M-LOK Freefloat Handguard Orderable Models
List of Orderable Models
- Ghost Firearms Vital Upper Receiver, Pistol Lower Parts Kit, 9mm 9x19 Para, 7.5in, Pistol , Light HBAR Barrel, 1-10 Twist, 7in M-LOK Freefloat Handguard, , Blk, GF75V7GFR9MM-KIT , MPN: GF75V7GFR9MM-KIT , Code: 3Q0-UFH-9X19PSTVTL-GF75V7GFR9MM-KIT