Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Glock 32C Pistol, .357 SIG, 4.01in barrel
One of the first successful polymer framed designs, Glock handguns are common sidearms among law enforcement agencies and military organizations around the world. Although a striker-fired pistol, the Glock employs a single-action (SA) trigger, meaning that the trigger does not cock the gun, but only releases the striker when pulled. Cocking of the striker is performed by the retracting slide. Glock pistols have no manual safeties. The trigger is the only operating element. All three internal pistol safeties are deactivated when the unique single-action trigger is pulled, and automatically activated when it is released. For more information on the Glock design, please refer to the Glock pistol animation in the Basics section.![]()
Specifications for Glock 32C Pistol, .357 SIG, 4.01in barrel:
| Manufacturer: | Glock |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 32C |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .357 SIG |
| Barrel Length: | 4.01 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed, White dot front, White square U rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Trigger Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-15.98 RH |
| Rifling Profile: | Hexagonal |
| Magazine Capacity: | 13 Round |
| Production Year: | 1998 - Ongoing |
| Weight: | 24 oz |
| Height: | 4.99 in |
| Width: | 1.18 in |
| Length: | 7.36 in |
| Muzzle Energy: | 507 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1351 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
Package Contents:
- Glock 32C Pistol, .357 SIG, 4.01in barrel
Ammunition






























Glock 32C Pistol, .357 SIG, 4.01in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Glock 32C Pistol, .357 SIG, 4.01in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, fixed, white dot front, white square U rear, 13 round magazine, G32C-FRRMPG , MPN: G32C-FRRMPG , Code: GL-FH1-GL32C-G32C-FRRMPG



















































