Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts + 2% Bucks in the App
- Color:
- Black
- Caliber:
- .300 AAC Blackout, .308 Winchester
- Fabric/Material:
- T6 Aluminum
- Threads per Inch:
- 5/8x24
- Gun Model:
- AR-15
- Length:
- 2.5 in
- Outer Diameter:
- 1.35 in
- Weight:
- 3 oz
Code: 2AH-BFH-MINI10-MCONE-FH-308-LASER
MPN: MCONE-FH-308-LASER
UPC: 752574662046
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to CA, IL, NY, WA , and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Guntec USA AR-10/LR-308 Micro Flash Can
Guntec USA has been manufacturing AR-15, AR-308 and AR 9mm accessories since 1989. The goal is to distribute excellent quality, at an economical value.![]()
Specifications for Guntec USA AR-10/LR-308 Micro Flash Can:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Color: | Black |
| Caliber: | .300 AAC Blackout, .308 Winchester |
| Fabric/Material: | T6 Aluminum |
| Threads per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 2.5 in |
| Outer Diameter: | 1.35 in |
| Weight: | 3 oz |
Features of Guntec USA AR-10/LR-308 Micro Flash Can
- Micro short version.
- Pushes flash forward.
- Great for use on AR-15 pistols.
- Laser engraved with military style markings.
Package Contents:
- Guntec USA AR-10/LR-308 Micro Flash Can
Guntec USA AR-10/LR-308 Micro Flash Can Orderable Models
List of Orderable Models
- Guntec USA AR-10/LR-308 Micro Flash Can, Black, MCONE-FH-308-LASER , MPN: MCONE-FH-308-LASER , UPC: 752574662046 , Code: 2AH-BFH-MINI10-MCONE-FH-308-LASER