Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
ATTENTION! We currently do not ship this product to CA, IL, NY, WA , and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Guntec USA AR-15 Slim Line Cone Flash Can
Slim Version Pushes Flash Forward. Great For Use On AR-15 Pistols. Fits Into Most Slimline Thin Free Floating Handguards![]()
Specifications for Guntec USA AR-15 Slim Line Cone Flash Can:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Caliber: | 5.56mm |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | T6 Aluminum |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 3.25 in |
| Outer Diameter: | 1.25 in |
| Weight: | 3.4 oz |
Features of Guntec USA AR-15 Slim Line Cone Flash Can
- Pushes Flash Forward
- Fits Into Most Slimline Thin Free Floating Handguards
- Slim Version
- Great For Use On AR-15 Pistols
- Will Work For 9mm With 1/2 x 28 Threads
Package Contents:
- Guntec USA AR-15 Slim Line Cone Flash Can
Guntec USA AR-15 Slim Line Cone Flash Can Orderable Models
List of Orderable Models
- Guntec USA AR-15 Slim Line Cone Flash Can, Anodized Clear, CONE-FH-S-CLEAR , MPN: CONE-FH-S-CLEAR , UPC: 752574662299 , Code: 2AH-BFH-SLLCF-CONE-FH-S-CLEAR
- Guntec USA AR-15 Slim Line Cone Flash Can, 5.56/.223/9mm, 1/2x28, Anodized Bronze, CONE-FH-S-BRZ , MPN: CONE-FH-S-BRZ , UPC: 752574660349 , Code: 2AH-BFH-SLLCF-CONE-FH-S-BRZ
- Guntec USA AR-15 Slim Line Cone Flash Can, 5.56/.223/9mm, 1/2x28, Anodized Gold, CONE-FH-S-GOLD , MPN: CONE-FH-S-GOLD , UPC: 70901673252 , Code: 2AH-BFH-SLLCF-CONE-FH-S-GOLD
- Guntec USA AR-15 Slim Line Cone Flash Can, 5.56/.223/9mm, 1/2x28, Anodized Blue, CONE-FH-S-BLUE , MPN: CONE-FH-S-BLUE , UPC: 752574660820 , Code: 2AH-BFH-SLLCF-CONE-FH-S-BLUE
- Guntec USA AR-15 Slim Line Cone Flash Can, 5.56/.223/9mm, 1/2x28, Anodized Purple, CONE-FH-S-PURPLE , MPN: CONE-FH-S-PURPLE , Code: 2AH-BFH-SLLCF-CONE-FH-S-PURPLE
- Guntec USA AR-15 Slim Line Cone Flash Can, 5.56/.223/9mm, 1/2x28, Anodized Grey, CONE-FH-S-GREY , MPN: CONE-FH-S-GREY , UPC: 752574660332 , Code: 2AH-BFH-SLLCF-CONE-FH-S-GREY