Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts + 2% Bucks in the App
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for Guntec USA AR-15 M-LOK Ultimate Rifle Kit
The Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit features an assortment of top-shelf, high-quality products that will completely transform your rifle build. These AR15 Lower Parts by Guntec USA are rigorously tested for quality and durability to bring you the best bang for your buck as well as the most bang for your buck. The free-floating Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Package features a high-strength forearm a proprietary barrel nut that securely holds your barrel in place and withstands the onslaught of heavy recoil. When you use the array of Guntec USA AR-15 parts and furniture, your rifle will transform to a totally new beast. However, these parts won't break the bank. That's because these products included an extended takedown pin set, a multi-tool, an extended trigger pin, an enhanced trigger guard and a short-throwing handguard. That's a full blown AR-15 build that takes your best shot and amplifies it with power. Create a better shooting experience by installing the Guntec USA AR-15 Complete Rifle Kit.![]()
Specifications for Guntec USA AR-15 M-LOK Ultimate Rifle Kit:
| Manufacturer: | Guntec USA |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 15 in |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Weight: | 64 oz |
| Condition: | New |
| Inner Diameter: | 1.34 in |
| Outer Diameter: | 2 in |
| Height: | 2 in |
| Buffer Tube Size: | Mil-Spec |
| Mount Type: | M-LOK |
| Length: | 15 in |
| Hand: | Right |
| Width: | 1.5 in |
Features of Guntec USA AR-15 M-LOK Ultimate Rifle Kit
- Ultimate Rifle Kit Includes: AR-15 Ultralight Series Complete Furniture Set (Includes 15" Handguard, Grip, Stock, and Mil-Spec Buffer Tube Set); AR-15 Micro Slip Over Barrel Shroud With Multi Port Muzzle Brake; AR-15 Charging Handle With Gen 5 Latch; AR-15 Aluminum Low Profile .750 Gas Block; AR 5.56 Cal Extended Takedown Pin Set (Gen 2); AR-15 Extended Bolt Catch Release; AR-15 Anti-Rotation Trigger/Hammer Pin Set; AR-15 Multi Degree Short Throw Ambi Safety; AR-15 Ejection Port Dust Cover Assembly (Gen 3) (Recommended For Billet Uppers Only); M-LOK Micro Angle Grip; AR-15 Enhanced Trigger Guard; Extended Mag Catch Paddle Release; Forward Assist Assembly
Package Contents:
- Guntec USA AR-15 M-LOK Ultimate Rifle Kit
- Proprietary Barrel Nut
Guntec USA AR-15 M-LOK Ultimate Rifle Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Green, ULT-RK-GREEN , MPN: ULT-RK-GREEN , UPC: 709016735585 , Code: 2AH-HZ-QOERF11-ULT-RK-GREEN
- Guntec USA AR-15 M-LOK Ultimate Rifle Kit, 15in, Bronze, ULT-RK-BRZ , MPN: ULT-RK-BRZ , UPC: 752574671673 , Code: 2AH-HZ-QOERF11-ULT-RK-BRZ
- Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Purple, ULT-RK-PURPLE , MPN: ULT-RK-PURPLE , UPC: 709016735561 , Code: 2AH-HZ-QOERF11-ULT-RK-PURPLE
- Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Blue, ULT-RK-BLUE , MPN: ULT-RK-BLUE , UPC: 709016735578 , Code: 2AH-HZ-QOERF11-ULT-RK-BLUE
- Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Red, ULT-RK-RED , MPN: ULT-RK-RED , UPC: 709016735547 , Code: 2AH-HZ-QOERF11-ULT-RK-RED
- Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Gold, ULT-RK-GOLD , MPN: ULT-RK-GOLD , UPC: 709016735554 , Code: 2AH-HZ-QOERF11-ULT-RK-GOLD
- Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Clear, ULT-RK-CLEAR , MPN: ULT-RK-CLEAR , UPC: 709016735592 , Code: 2AH-HZ-QOERF11-ULT-RK-CLEAR
- Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Anodized Grey, ULT-RK-GREY , MPN: ULT-RK-GREY , UPC: 709016735745 , Code: 2AH-HZ-QOERF11-ULT-RK-GREY
- Guntec USA AR-15 Ultimate Rifle Kit, Cerakote Flat Dark Earth, ULT-RK-FDE , MPN: ULT-RK-FDE , UPC: 709016735677 , Code: 2AH-HZ-QOERF11-ULT-RK-FDE