Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- AMX
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Adjustable Objective
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: 67-RS-13100-13100
MPN: 13100
UPC: 5054492131006
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax EV 2-7x32mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
Hawke Sport Optics Airmax 2-7x32AO Waterproof Rifle Scope features and benefits that make it perfect for serious airgun shooters. All Hawke Optics Rifle Scopes feature the AMX reticle, which is perfect for quickly acquiring moving targets. Another benefit of the Airmax family is the wide view, which allows the shooter to see more of the target at close range. The colored glass lenses of these Rifle Scopes from Hawke Sport Optics are fully multi-coated, giving you pristine images throughout the entire scope. The Hawke Optics Airmax 2-7x32AO Scope is nitrogen purged, making it water, fog, and shock proof, and the optical system utilizes MOA low profile turrets with a zeroing adjustment system. Hawke Sport Optics Airmax 2-7x32AO Waterproof Rifle Scopes are for shooters who need the highest quality shooting accessories.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax EV 2-7x32mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | AMX |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 - 16 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.3 - 17.5 m at 100 m |
| Eye Relief: | 89 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 269 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Adjustable Objective |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 120 MOA |
| Focus Range: | 7.5 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax EV 2-7x32mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- 16 layer fully multi-coated optics for exceptional clarity
- Wide view optical system ideal for varmint/airgun
- Glass etched reticle to withstand high recoil
- Intergrated adjustable objective for parallax adjustment
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring
- Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax EV 2-7x32mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens Covers
- Lens Cloth
Hawke Sport Optics Airmax EV 2-7x32mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Airmax EV Rifle Scope, 2-7x320mm AO, 1in Tube, Second Focal Plane, AMX Reticle, Black, 13100 , MPN: 13100 , UPC: 5054492131006 , Code: 67-RS-13100-13100
Hawke Sport Optics Airmax EV 2-7x32mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Hawke Sport Optics Airmax 2-7x32 1in Tube,AO Waterproof Rifle Scope, Black, AMX Reticle 13100 , MPN: 13100-DEMO , Code: 67-RS-13100-DEMO
- DEMO, Hawke Sport Optics Airmax EV Rifle Scope, 2-7x320mm AO, 1in Tube, Second Focal Plane, AMX Reticle, Black, 13100 , MPN: 13100-DEMO , Code: 67-RS-13100-13100-DEMO
- USED, Hawke Sport Optics Airmax EV Rifle Scope, 2-7x320mm AO, 1in Tube, Second Focal Plane, AMX Reticle, Black, 13100 , MPN: 13100-EDEMO , Code: 67-RS-13100-13100-EDEMO-IN-C