Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier 34 3-18x50mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane
Switch between long-rage and close-range scenarios with enhanced precision while using this Hawke Sport Optics Frontier 34 3-18x50mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane. For a smooth transition between magnifications, these Rifle Scopes by Hawke Sport Optics have a wide magnification range of 3-18x. The glass etched reticle with red illumination on the Hawke Sport Optics Frontier 34 3-18x50mm Waterproof Rifle Scope allows for quicker target acquisition, especially when taking shots at medium to long ranges. You can choose from 6 different brightness settings to best suit your needs and environment, and the side focus control for parallax adjustment makes this a reliable option in the field. The zoom ring has an integrated locking mechanism so that you can tweak the magnification up or down without a problem. Count on the premium glass and helpful features found in this Hawke Sport Optics Frontier 34 3-18x50mm Rifle Scope to deliver premium performance for your hunting needs.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier 34 3-18x50mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.11 - 0.66 in |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 0 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 4 lb |
| Length: | 13.3 in |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Width: | 2.2 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 2.2 in |
| Lens Material: | Crown Glass |
| Optical Coating: | 21 Layers |
| Brightness Settings: | 6 |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Gift Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Frontier 34 3-18x50mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane
- First Focal Plane optcial system
- 21 layer fully multi-coated optics 6x ratio optical system
- Side focus control for parallax adjustment
- 34mm mono-tube chassis for superior strength
- Long eye relief for high recoil and magnum calibers
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off positions in-between
- 1/10 MRAD exposed and locking
- zero-stop turrets
- Zoom ring with thumb lever and locking ocular.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier 34 3-18x50mm Rifle Scope
- Zoom Lever
- Sunshade
- Flip-Up Covers
Hawke Sport Optics Frontier 34 3-18x50mm Rifle Scope 34mm Tube First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Frontier Rifle Scope, 3-18x50mm, 34mm Tube, FFP, Mil Pro Reticle, Black, 18620 , MPN: 18620 , UPC: 5054492186204 , Code: 67-RS-HO34F50R-18620
- Hawke Sport Optics Frontier Rifle Scope, 3-18x50mm, 34mm Tube, FFP, MOA Pro Reticle, Black, 18621 , MPN: 18621 , UPC: 5054492186211 , Code: 67-RS-HO34F50R-18621