Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
Equip your weapon with a Hawke Sport Optics Vantage 30 SF WA 4-16x50 Rifle Scope to achieve true long-range accuracy with ease. Featuring a glass-etched reticle with red and green illumination, these Rifle Scopes developed by Hawke Sport Optics are ideal for low light or enclosed shooting, ensuring you can always see your sights on target. The wider field of view with this Hawke Sport Optics Vantage 30 SF WA 4-16x50mm Rifle Scope provides the extra zoom you need to reach out to distant prey with pure precision. The exposed and locking 1/4 MOA turrets ensure that your reticle is easy to adjust, while also keeping this scope securely in place. For crystal clear views and a shockproof, fogproof and water proof construction, look no further than the Hawke Sport Optics Vantage 30 SF WA 4-16x50 SFP Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | .22LR BDC |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.1 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.8 - 28.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.7 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Adjustment Range: | 28 Mil Rad |
| Focus Range: | 9 m |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, 11 Layers |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system
- 11 layer fully mult-coated optics for excellent clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red and green illumination
- Rheostat with 5 levels of brightness
- 1/4 MOA exposed and locking turrets
- Nitrogen purged - water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Vantage 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage 30 Rifle Scope, 4-16x50mm SF, 30mm, SFP, Rimfire .22 LR Subsonic IR Reticle, Black, 14293 , MPN: 14293 , UPC: 5054492142934 , Code: 67-RS-HSONN13-14293
- DEMO, Hawke Sport Optics Vantage 30 Rifle Scope, 4-16x50mm SF, 30mm, SFP, Rimfire .22 LR Subsonic IR Reticle, Black, 14293 , MPN: 14293-DEMO , Code: 67-RS-HSONN13-14293-DEMO
Hawke Sport Optics Vantage 30 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Hawke Sport Optics Vantage 30 Rifle Scope, 4-16x50mm SF, 30mm, SFP, 10x Half Mil Dot Reticle, Black, 14296 , MPN: 14296-DEMO , Code: 67-RS-HSONN13-14296-DEMO
- Hawke Sport Optics Vantage 30 Rifle Scope, 4-16x50mm SF, 30mm, SFP, 10x Half Mil Dot Reticle, Black, 14296 , MPN: 14296 , UPC: 5054492142965 , Code: 67-RS-HSONN13-14296
- Hawke Sport Optics Vantage 30 Rifle Scope, 4-16x50mm SF, 30mm, SFP, Rimfire .17 HMR Reticle, Black, 14294 , MPN: 14294 , UPC: 5054492142941 , Code: 67-RS-HSONN13-14294