1 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 6-24x50mm SF, 30mm, FFP, Half Mil Dot IR Reticle, Black, 14304
2 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 6-24x50mm SF, 30mm, FFP, Half Mil Dot IR Reticle, Black, 14304
3 of 3 images
Hawke Sport Optics Vantage 30 WA FFP 6-24x50 SF 1/2 Mil Dot IR, Black, 14304
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Best Rated
Warne Quick Detach XSKEL Mount, 30mm, Black, QDXSKEL30TW
List: $259.99
$207.99
Save Up to 20%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Breathing Armor Reusable 4 Layer Water Repellent Face Mask, Adults, Gray, TRBMASK-1
List: $9.99
$1.56
Save Up to 84%
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
I was looking for a scope with a solid crosshairs reticle, and I picked this one when it was on sale here for around $350 - it was an acceptable gamble to me.
The solid reticle is fantastic for me. I used the illumination a little but, but didn't ne...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- FFP 1/2 Mil Dot +, Half Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-WA62450-14304
MPN: 14304
UPC: 5054492143047
List: $599.00Save 42%
$349.49
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
An extensive range of scopes to suit all calibers and disciplines.
All Vantage riflescopes feature our H2 optics in a variety of configurations.![]()
IR models feature precision glass etched reticles with multi-stage illumination in both red and green.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | FFP 1/2 Mil Dot +, Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 - 8.3 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.2 - 21 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.9 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, 11 Layers |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- First focal plane optical system
- Wde angle optical system
- 11 layer fully multi-coated optics
- Side Focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red and green illumination
- 5 levels of brightness
- 1/10 MRAD exposed and locking turrets
- itrogen purged water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 6-24x50mm SF, 30mm, FFP, Half Mil Dot IR Reticle, Black, 14304 , MPN: 14304 , UPC: 5054492143047 , Code: 67-RS-WA62450-14304
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare