Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- 30/30 Duplex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, None, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: 67-RS-14251-14150
MPN: 14150
UPC: 5054492141500
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50mm Rifle Scopes 1in Tube Second Focal Plane
Get gorgeous views down sight of this Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50mm Waterproof Rifle Scope that will assist your aim when trying to tag prey on a trophy hunt. These Rifle Scopes designed by the optical experts at Hawke Sport Optics feature 11 layer fully multi-coated optics that provide maximum light transition paired with the crispest sight picture possible. Every Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50 0.25 MOA Rifle Scope is guaranteed to deliver waterproof, fogproof, and shockproof performance regardless of the surrounding climate conditions. You can choose a red or green illumination option with five different levels of brightness to best match your target background. The exclusive subsonic reticle has aim points that are calculated for your exact caliber and is designed to be used on maximum magnification to simplify those challenging long distance shots. Equip the Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50 Rimfire .22 Rifle Scope for your most accurate shots to date.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50mm Rifle Scopes 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | 30/30 Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.2 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Red, Green, None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 8.7 - 26.2 m at 100 m |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 341 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Focus Range: | 75 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50mm Rifle Scopes 1in Tube Second Focal Plane
- 11 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- 1/4 MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring. Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Planes
- Lens Covers
- Lens Cloth
Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50mm Rifle Scopes 1in Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 4-12x50mm, 1in Tube, SFP, 30/30 Duplex Reticle, Black, 14150 , MPN: 14150 , UPC: 5054492141500 , Code: 67-RS-14251-14150
Hawke Sport Optics Vantage 4-12x50mm Rifle Scopes 1in Tube Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 4-12x50mm, 1in Tube, SFP, 30/30 Duplex Reticle, Black, 14150, EDEMO1, Used, Condition Fair , MPN: 14150-EDEMO1 , Code: 67-RS-14251-14150-EDEMO1
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 4-12x50mm, 1in Tube, SFP, .22 Subsonic IR, Black, 14251 , MPN: 14251 , UPC: 5054492142514 , Code: 67-RS-14251-14251