Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 4x32mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
Bring your shooting experience to the next level when you approach the field with the Hawke Sport Optics Vantage 4x32 Scope. A perfect option for virtually any firearm, these Fixed Power Rifle Scopes devised by Hawke Sport Optics feature a durable and stable mono-chassis 1 inch tube that can maintain its position even through heavy recoil. Providing excellent clarity that is second to none, the fully multi-coated optics and the fast focus eyebell allow you to quickly settle in and view your target with the Hawke Sport Optics Vantage 4x32 1" Rifle Scope. With weatherproof performance for all situations, you're bound to be impressed with the Hawke Sport Optics Vantage 4x32 Fast Focus Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 4x32mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 28.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 165 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 4x32mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- 11 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- 1/4 MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring. Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 4x32mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens covers
Hawke Sport Optics Vantage 4x32mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 4x32mm, 1in, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14101 , MPN: 14101 , UPC: 5054492141012 , Code: 67-RS-VTG1-14101
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 4x32mm, 1in, SFP, 30/30 Duplex Reticle, Black, 14100 , MPN: 14100 , UPC: 5054492141005 , Code: 67-RS-VTG1-14100
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 4x32mm AO, 1in, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14102 , MPN: 14102 , UPC: 5054492141029 , Code: 67-RS-VTG1-14102
Hawke Sport Optics Vantage 4x32mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 4x32mm, 1in, SFP, Mil Dot Reticle, Black, 14101 , MPN: 14101-EDEMO , Code: 67-RS-VTG1-14101-EDEMO-IN-C