Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Reticle:
- Half Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18.7 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Side Focus
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: 67-RS-14162-14162
MPN: 14162
UPC: 5054492141623
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 6-24x44mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
Even your high recoil weapons need the perfect Rifle Scope, and the Hawke Sport Optics Vantage Side Focus 6-24x44 1/2 Mil Dot Rifle Scope remains strong and stable through any shooting experience. With smooth and precise adjustments, these Rifle Scopes from the experts at Hawke Sport Optics feature a side focus control for parallax free focus that ensures perfect visibility. A fast focus eyebell and high torque zoom ring allow you to easily adjust the magnification of your Hawke Sport Optics Vantage SF 6-24x44 1/2 Mil Dot WP Rifle Scope for simple target identification. Eleven layers of multi-coatings on your optics ensure that you get flawless clarity time and time again with your Hawke Sport Optics Vantage SF 6-24x44 1/2 Mil Dot Fast Focus Rifle Scope.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 6-24x44mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2 - 7 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 3.8 - 15.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 18.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 50 MOA |
| Focus Range: | 15 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 6-24x44mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- 11 layer fully multi-coated optics for excellent clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 1 inch mono-tube chassis for superior strength
- 1/4 MOA low profile "no-snag" fingertip turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring. Nitrogen purged water
- shock and fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 6-24x44mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane
- Lens Covers
Hawke Sport Optics Vantage 6-24x44mm Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Hawke Sport Optics Vantage Rifle Scope, 6-24x44mm SF, 1in Tube, SFP, Half Mil Dot Reticle, Black, 14162 , MPN: 14162 , UPC: 5054492141623 , Code: 67-RS-14162-14162