Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Heckler & Koch HK4 Pistol, .380 ACP, 3.35 in barrel
The first pistol produced by the company, designated as the HK4 due to its modular frame design that allowed for changing the barrel, spring and magazine to accommodate four different calibers. The gun design was influenced by the Mauser Model HSc.![]()
Specifications for Heckler & Koch HK4 Pistol, .380 ACP, 3.35 in barrel:
| Manufacturer: | Heckler & Koch |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Gun Model: | Heckler & Koch HK4 .380 ACP |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .380 ACP |
| Barrel Length: | 3.35 in |
| Material: | Black Checkered Plastic |
| Sight Configuration: | Fixed blade and notch |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Slide Mounted Manual Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Weight: | 18.3 oz |
| Height: | 4.8 in |
| Length: | 6.2 in |
| Muzzle Energy: | 190 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Black Anodized Aluminum |
| Muzzle Velocity: | 976 ft/s |
Package Contents:
- Heckler & Koch HK4 Pistol, .380 ACP, 3.35 in barrel
Heckler & Koch HK4 Pistol, .380 ACP, 3.35 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Heckler & Koch HK4 Pistol, .380 ACP, 3.35 in barrel, black anodized aluminum frame, black checkered plastic grip, blowback operated semi-auto, double-action, slide mounted decock/safety lever, fixed blade and notch, 7 round magazine, HK-HK4-4-FRRMPG , MPN: HK-HK4-4-FRRMPG , Code: 13-FH1-FRROP655-HK-HK4-4-FRRMPG


































































































