Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Heckler & Koch P2000 Pistol, .357 SIG, 3.66 in barrel
This semi-automatic pistol was introduced late in 2001 and is intended primarily for law enforcement, paramilitary, and civilian markets. It is based around the technology involved in the USP Compact pistol. The P2000 was designed specifically with improved ergonomic characteristics; it has features that reduce the handling related stresses, while at the same time increasing user handling and shooter comfort. The P2000 is standard sidearm of several German state police forces.![]()
Specifications for Heckler & Koch P2000 Pistol, .357 SIG, 3.66 in barrel:
| Manufacturer: | Heckler & Koch |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Gun Model: | Heckler & Koch P2000 .357 SIG |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .357 SIG |
| Barrel Length: | 3.66 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed White 3-Dot |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | No Manual Safety |
| Trigger Action: | Modified Double-Action |
| Rifling Profile: | Polygonal |
| Magazine Capacity: | 12 Round |
| Weight: | 24.96 oz |
| Height: | 5.04 in |
| Length: | 7 in |
| Housing/Frame Material: | Fiber-Reinforced Polymer |
| Muzzle Energy: | 482 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1318 ft/s |
Package Contents:
- Heckler & Koch P2000 Pistol, .357 SIG, 3.66 in barrel
Heckler & Koch P2000 Pistol, .357 SIG, 3.66 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Heckler & Koch P2000 Pistol, .357 SIG, 3.66 in barrel, fiber-reinforced polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, modified double-action, no manual safety, fixed white 3-dot, 12 round magazine, HK-P2000-FRRMPG , MPN: HK-P2000-FRRMPG , Code: 13-FH1-FRROP662-HK-P2000-FRRMPG






































































