Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Heckler & Koch P9S Pistol, .45 ACP, 4 in barrel
The success of HKs G3 Automatic Rifle led to the desire for the company to produce handguns. An offshoot of the G3 program was to produce a handgun that featured the roller locking system that was so successful in the G3. The P9 was that pistol. The P9S was a double-action derivative of the P9, easily identified by the trigger guard and the position of the trigger lever. The trigger guard was altered in the 1970s to suit the fashionable two-handed grip, acquiring a reverse curve in the front edge.![]()
Specifications for Heckler & Koch P9S Pistol, .45 ACP, 4 in barrel:
| Manufacturer: | Heckler & Koch |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Gun Model: | Heckler & Koch P9S .45 ACP |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Action Type: | Delayed Blowback Semi-Auto |
| Safety Type: | Slide Mounted Manual Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Rifling Profile: | Polygonal |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Weight: | 31 oz |
| Height: | 5.4 in |
| Length: | 7.5 in |
| Muzzle Energy: | 334 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 808 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
Package Contents:
- Heckler & Koch P9S Pistol, .45 ACP, 4 in barrel
Heckler & Koch P9S Pistol, .45 ACP, 4 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Heckler & Koch P9S Pistol, .45 ACP, 4 in barrel, polymer frame, integrated polymer grip, delayed blowback semi-auto, double-action, slide mounted decock/recock lever7 round magazine, HK-P9S-FRRMPG , MPN: HK-P9S-FRRMPG , Code: 13-FH1-FRROP675-HK-P9S-FRRMPG






































































































