Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for High Standard Firearms Olympic-Rapid-Fire Pistol, .22 Short, 4in barrel
This model was designed for use in the Olympic Rapid Fire Event. It features a 4 inch barrel, an integral muzzle brake and a forward mounted compensator.![]()
Specifications for High Standard Firearms Olympic-Rapid-Fire Pistol, .22 Short, 4in barrel:
| Manufacturer: | High Standard Firearms |
| Gun Make: | High Standard Custom Firearms |
| Gun Model: | High Standard Olympic Rapid Fire |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .22 Short |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Custom Wood |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Production Year: | 1996 - 2003 |
| Weight: | 46 oz |
| Length: | 11.5 in |
| Muzzle Energy: | 54 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Carbon Steel |
| Muzzle Velocity: | 918 ft/s |
Package Contents:
- High Standard Firearms Olympic-Rapid-Fire Pistol, .22 Short, 4in barrel
High Standard Firearms Olympic-Rapid-Fire Pistol, .22 Short, 4in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- High Standard Firearms Olympic-Rapid-Fire Pistol, .22 Short, 4in barrel, carbon steel frame, custom wood grip, blowback operated semi-auto, , 5 round magazine, HSF-ORF-.22 SHORT-4-1-FRRMPG , MPN: HSF-ORF-.22 SHORT-4-1-FRRMPG , Code: 5TL-FH1-OP906-HSF-ORF-22-SHORT-4-1-FRRMPG

















































