Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- CPM S30V
- Serrated:
- Non-Serrated
- Blade Shape:
- Tanto
- Handle Material:
- Glass/Nylon Polymer
- Blade Finish:
- Black Cerakote
- Handle Color:
- Gray
Code: 1H-KN-HOG-36360
MPN: 36360
UPC: 743108363607
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Hogue SIG K320 Nitron Manual Folding Knife w/ABLE Lock
Hogue Knives has partnered together with SIG Sauer to deliver a full line of quality SIG Sauer branded knives. These fine tactical and sporting knives represent the ultimate value in tactical folders and fixed blades expressed through Hogue's state-of-the-art manufacturing processes. A Hogue knife at your side is a trusted - and trustworthy - companion, an heirloom quality blade combining the best of old-world craftsmanship and design set in the context of modern-day, real-world applications for a tactical blade.![]()
Specifications for Hogue SIG K320 Nitron Manual Folding Knife w/ABLE Lock:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | Glass/Nylon Polymer |
| Blade Finish: | Black Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.125 in |
| Lock Type: | Ambidextrous ABLE Lock |
| Handle Color: | Gray |
| Weight: | 4.18 oz |
| Country of Origin: | USA |
Features of Hogue Sig K320 Nitron Folding Knife, Tanto:
- SIG SAUER Firearm Match: P320 Nitron
- Locking Mechanism: Ambidextrous ABLE Lock
- Frame: Black Polyamide Nylon 12 (Glass Fiber Reinforced Polymer) with P320 Texture
- Louvred Pocket Clip: Stainless Steel Ambidextrous - Right or Left Handed, Tip Up or Down Deep Carry
- Asymmetrical Lanyard Hole
Package Contents:
- Hogue SIG K320 Nitron Manual Folding Knife w/ABLE Lock
Hogue SIG K320 Nitron Manual Folding Knife w/ABLE Lock Orderable Models
List of Orderable Models
- Hogue SIG K320 Nitron Manual Folding Knife w/ABLE Lock, 3.5in, CPM S30V Stainless Steel, Tanto Blade, Black Polymer Handle, 36360 , MPN: 36360 , UPC: 743108363607 , Code: 1H-KN-HOG-36360
Hogue SIG K320 Nitron Manual Folding Knife w/ABLE Lock Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Hogue SIG K320 Nitron Manual Folding Knife w/ABLE Lock, 3.5in, CPM S30V Stainless Steel, Tanto Blade, Tumbled Finish, Black Polymer Handle, 36369 , MPN: 36369 , UPC: 743108363690 , Code: 1H-KN-HOG-36360-36369
- Hogue SIG K320 Nitron Manual Folding Knife w/ABLE Lock, 3.5in, CPM S30V Stainless Steel, Drop Point Blade, Tumbled Finish, Black Polymer Handle, 36379 , MPN: 36379 , UPC: 743108363799 , Code: 1H-KN-HOG-36360-36379