Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Earn Bonus Bucks
Show with deals only:
Product Info for Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight 1x 0.58 x 0.77 in Reflex Red Dot Sight
The Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight 1x 0.58 x 0.77 in Reflex Red Dot Sight is a compact, enclosed pistol sight that is designed for use on concealed carry firearms. These Red Dot Sights are manufactured using 7075 T6 aluminum to ensure they are lightweight and durable. Plus, the Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight 1x 0.58 x 0.77 in Reflex Red Dot Sight features the lowest-height deck from Holosun, allowing you to use the optic with standard height iron sights on a variety of pistol models.![]()
Specifications for Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight 1x 0.58 x 0.77 in Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Holosun |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodize |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.58 - 0.77 in |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | CR1620 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Operating Temperature: | -40 - 70 Celsius |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Length: | 1.07 in |
| Width: | 0.95 in |
| Height: | 1.62 in |
| Weight: | 123 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Button |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMS |
Features of Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight 1x 0.58 x 0.77 in Reflex Red Dot Sight:
- Up to 50,000 Hours Battery Life
- Parallax-free & Unlimited Eye Relief
- Aspherical Glass Lens with Zero Distortion
- Shake Awake Technology with Last Setting Recall
- IPX8 Certified Waterproof
- Holosun K series footprint
Package Contents:
- Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight 1x 0.58 x 0.77 in Reflex Red Dot Sight
- 1 CR1620 Battery
- Adapter Plate
- Multi Tool
- Lens Cloth
- User Manual
Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight 1x 0.58 x 0.77 in Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight, 2 MOA, Red Reticle, Black, EPS-CARRY-RD-2 , MPN: EPS-CARRY-RD-2 , UPC: 810047072225 , Code: 28Y-RD-EPSCY-EPS-CARRY-RD-2
- Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight 1x, 6 MOA, Red Reticle, Black, EPS-CARRY-RD-6 , MPN: EPS-CARRY-RD-6 , UPC: 810047072263 , Code: 28Y-RD-EPSCY-EPS-CARRY-RD-6
- Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight, 6 MOA, Green Reticle, Black, EPS-CARRY-GR-6 , MPN: EPS-CARRY-GR-6 , UPC: 810047072287 , Code: 28Y-RD-EPSCY-EPS-CARRY-GR-6
- Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight 1x, 2 MOA, Green Reticle, Black, EPS-CARRY-GR-2 , MPN: EPS-CARRY-GR-2 , UPC: 810047072249 , Code: 28Y-RD-EPSCY-EPS-CARRY-GR-2
Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight 1x 0.58 x 0.77 in Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight, 2 MOA, Red Reticle, Black, EPS-CARRY-RD-2 , MPN: EPS-CARRY-RD-2-DEMO , Code: 28Y-RD-EPSCY-EPS-CARRY-RD-2-DEMO
- DEMO, Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight, 6 MOA, Green Reticle, Black, EPS-CARRY-GR-6 , MPN: EPS-CARRY-GR-6-DEMO , Code: 28Y-RD-EPSCY-EPS-CARRY-GR-6-DEMO-OB-A
- Holosun EPS Carry Enclosed Pistol Sight, 2 MOA Red Dot Reticle, Black, EPS-CARRY-RD , MPN: EPS-CARRY-RD , Code: 28Y-RD-EPSCY-EPS-CARRY-RD