Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Earn Bonus Bucks
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA Dot & 65 MOA Ring
- Illumination Color:
- Green
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 28Y-RD-HRDS510GR-HE510C-GR-ELITE
MPN: HE510C-GR
UPC: 605930624878
Product Info for Holosun HE510C Elite 1x 2MOA Reflex Green Dot Sight
When looking to improve your aim, you need the best optic possible to tighten those groupings. Equip the Holosun HE510C Elite 1x 2MOA Reflex Green Dot Sight to quickly acquire targets and deliver precise shots down range using their multi-reticle system (MRS) that offers either a 2 MOA dot, a 65 MOA ring or both combined for your sighting needs. Holosun CNC machined these Red Dot Sights from T6061-T6 aluminum and added a Titanium-alloyed, shock-resistant protective hood for maximum durability. With Shake Awake technology, the HE510C Elite 1x 2MOA Reflex Green Dot Sight conserves battery power by only turning on when in motion and powering down when still. The parallax-free design and unlimited eye relief create a comfortable and simple sighting experience, and the solar cell and high-capacity battery provide two sources of power for complete reliability. Grab your Holosun HE510C Elite 1x 2MOA Reflex Green Dot Sight today to enhance your precision at the range, in the field or anywhere else you need to rely on your weapon.![]()
Specifications for Holosun HE510C Elite 1x 2MOA Reflex Green Dot Sight:
| Manufacturer: | Holosun |
| Color: | Black |
| Finish: | MAO |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum with Titanium Hood |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.9 - 1.2 in |
| Objective Window Size: | 0.9 x 1.2 in |
| Reticle: | 2 MOA Dot & 65 MOA Ring |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Green |
| Brightness Settings: | 12 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 1.3 in |
| Width: | 2.4 in |
| Height: | 1.63 in |
| Weight: | 8.3 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| W/E Travel at 100 Yds: | -50 - 50 MOA |
Features of Holosun Elite Flagship 2MOA Dot / 65MOA Ring Open Reflex Sight:
- Parallax free optical design, with unlimited eye relief.
- Minimized obstruction of vision with push button controls and a streamlined housing design.
- Multi-reticle system.
- Shake Awake technology with last setting recall.
- Internal battery tray design.
- 32mm24mm open lens.
- Solar cell and high capacity battery provide dual power supplies.
- Titanium-alloyed, shock resistant protective hood.
- Quick detach mount.
- Adaptable to Picatinny and Weaver rails.
- CNC machined with T6061-T6 housing.
Package Contents:
- Holosun Elite Flagship 2MOA Dot / 65MOA Ring Open Reflex Sight
Holosun HE510C Elite 1x 2MOA Reflex Green Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Holosun Flagship Open Reflex 1x, 2MOA Dot / 65MOA Ring, Black, HE510C-GR ELITE , MPN: HE510C-GR , UPC: 605930624878 , Code: 28Y-RD-HRDS510GR-HE510C-GR-ELITE
Holosun HE510C Elite 1x 2MOA Reflex Green Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Holosun Flagship Open Reflex 1x, 2MOA Dot / 65MOA Ring, Black, HE510C-GR ELITE , MPN: HE510C-GR-DEMO , Code: 28Y-RD-HRDS510GR-HE510C-GR-ELITE-DEMO-OB-A
- Holosun Flagship Open Reflex 2MOA Dot & 65MOA Ring, Black, HE510C-GR ELITE with American Defense Manufacturing Holosun 510C Quick Detach Mount , MPN: HE510C-GR-KIT3 , Code: 28Y-RD-HRDS510GR-HE510C-GR-KIT3
- Holosun Flagship Open Reflex 2MOA Dot & 65MOA Ring, Black, HE510C-GR ELITE w/ ADM Holosun 510C Quick Detach Mount , MPN: HE510C-GR-KIT1 , Code: 28Y-RD-HRDS510GR-HE510C-GR-KIT1
- Holosun Flagship Open Reflex 2MOA Dot & 65MOA Ring, Black, HE510C-GR ELITE with American Defense Manufacturing Holosun 510C Quick Detach Mount , MPN: HE510C-GR-KIT2 , Code: 28Y-RD-HRDS510GR-HE510C-GR-KIT2
- Holosun Flagship Open Reflex 2MOA Dot & 65MOA Ring, Black, HE510C-GR ELITE with American Defense Manufacturing Holosun 510C Quick Detach Mount , MPN: HE510C-GR-KIT4 , Code: 28Y-RD-HRDS510GR-HE510C-GR-KIT4