Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for Holosun HM6X 6x28mm Magnifier Red Dot Sight
The HM6X is a flip-to-side 6X magnifier designed for use in conjunction with a red dot sight. The HM6X is feature-packed and includes a quick release, ambidextrous, flip-to-side Picatinny rail mount. The 7075-aluminum housing features a removable spacer which provides compatibility with both absolute and lower 1/3 co-witness dot heights for maximum compatibility. The HM6X has a generous 2.55'' of eye relief, is IP67 certified water resistant.![]()
Specifications for Holosun HM6X 6x28mm Magnifier Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Holosun |
| Finish: | Black Anodized |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Eye Relief: | 2.55 in |
| Length: | 4.3 in |
| Weight: | 11 oz |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum Alloy |
| Color: | Black |
| Condition: | New |
Features of Holosun HM6X 6x28mm Magnifier Red Dot Sight
- Flip-to-the-side Design
- Compatible with Absolute and Lower 1/3 Height Optics
Package Contents:
- Holosun HM6X 6x28mm Magnifier Red Dot Sight
- QD Mount
- Spacer
Holosun HM6X 6x28mm Magnifier Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Holosun HM6X Magnifier Red Dot Sight, 6x28mm, Black, HM6X , MPN: HM6X , UPC: 810047073253 , Code: 28Y-RDM-RT3-HM6X
Holosun HM6X 6x28mm Magnifier Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Holosun HM6X 6x Magnifier Red Dot Sight, Black, HM6X , MPN: HM6X-DEMO , Code: 28Y-RDM-RT3-HM6X-DEMO-OB-A