Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Hudson H9 Pistol, 9mm Luger, 4.28 in barrel
The Hudson H9 is a unique and original design combining the features and benefits of some of the most successful products in the firearms industry. The striker-fired pistol features a 1911-style single-action straight-pull trigger and a low bore axis. Its main physical characteristic is the frame that extends down in front of the trigger guard, which contains the recoil spring.![]()
Specifications for Hudson H9 Pistol, 9mm Luger, 4.28 in barrel:
| Manufacturer: | Hudson |
| Gun Make: | Hudson |
| Gun Model: | Hudson H9 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.28 in |
| Material: | Vz Operator G10 |
| Sight Configuration: | Night Sight Front, Contrast Rear |
| Action Type: | Short Recoil Semi-Automatic |
| Safety Type: | Trigger Safety |
| Trigger Action: | Striker Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 15 Round |
| Production Year: | 2017 - 2019 |
| Weight: | 34 oz |
| Height: | 5.225 in |
| Width: | 1.24 in |
| Length: | 7.625 in |
| Muzzle Energy: | 375 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1167 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
Package Contents:
- Hudson H9 Pistol, 9mm Luger, 4.28 in barrel
Ammunition






























Hudson H9 Pistol, 9mm Luger, 4.28 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Hudson H9 Pistol, 9mm Luger, 4.28 in barrel, aluminum frame, VZ Operator G10 grip, short recoil semi-automatic, night sight front, contrast rear, 15 round magazine, H9-1-FRRMPG , MPN: H9-1-FRRMPG , Code: 2YN-FH1-H9PSTL-H9-1-FRRMPG





























































































































