Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
14% OFF Firearm Parts + 2% Bucks in the App
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger American - 1/2-28 Slip-On Adapter
The Ruger American w/o Front sight to 1/2-28 Slip-On Adapter (Gen 1) gives non-threaded Ruger American .223 barrels US industry standard 1/2-28 threads, unlocking your barrel's potential with the ability to mount a variety of muzzle devices. Precision manufactured from durable steel with a black phosphate finish, this adapter ensures reliable performance and a secure fit. It includes four brass set screws to hold the adapter firmly in place. Enhance your firearm's versatility with this essential accessory from Infinite.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger American - 1/2-28 Slip-On Adapter:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Color: | Black |
| Finish: | Oxide |
| Fabric/Material: | Steel |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Weight: | 2.72 oz |
| Height: | 0.99 in |
| Width: | 0.99 in |
| Length: | 1.78 in |
| Caliber: | .223 Remington |
Features of Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger American - 1/2-28 Slip-On Adapter
- Gives non-threaded Ruger American .223 barrels US industry standard 1/2-28 threads
- Unlocks your barrel's potential with the ability to mount a variety of muzzle devices
- Precision manufactured
- Ensures reliable performance
- Secure fit
- Enhances firearm versatility
Package Contents:
- Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger American - 1/2-28 Slip-On Adapter
- x1 Allen Wrench
- x4 Brass Set Screws
Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger American - 1/2-28 Slip-On Adapter Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger American - 1/2-28 Slip-On Adapter, Black, RAM-NOS-1228-BS , MPN: RAM-NOS-1228-BS-EDEMO , Code: 67E-BRD-IP47TA-RAM-NOS-1228-BS-EDEMO-IN-D
- Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger American - 1/2-28 Slip-On Adapter, Black, RAM-NOS-1228-BS , MPN: RAM-NOS-1228-BS , UPC: 710579701351 , Code: 67E-BRD-IP47TA-RAM-NOS-1228-BS