Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Finish:
- Oxide
- Threads per Inch:
- 1/2x28
- Gun Make:
- Ruger
- Gun Model:
- Ruger Mark II, Ruger Mark III
Code: 67E-BRD-IP45TA-MK3-1228-BS
MPN: MK3-1228-BS
UPC: 710579701337
Product Info for Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger Mark 2/3/4 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter
The Ruger Mark 2/3/4 Bull to 1/2-28 Thread Adapter (Gen 1) is an essential accessory for adding US industry standard 1/2-28 threads to your unthreaded Ruger Mark 2/3/4 Bull barrel. This adapter allows you to seamlessly attach 1/2-28 threaded accessories, offering enhanced flexibility and convenience. Built with the precision and durability you expect from Infinite, this adapter is perfect for firearm enthusiasts looking to expand their accessory options.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger Mark 2/3/4 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Color: | Black |
| Finish: | Oxide |
| Fabric/Material: | Steel |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Gun Make: | Ruger |
| Gun Model: | Ruger Mark III, Ruger Mark II |
| Weight: | 0.16 oz |
| Length: | 1.43 in |
| Width: | 1.22 in |
| Height: | 1.22 in |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Gun Type: | Pistol |
Features of Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger Mark 2/3/4 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter
- Adds US standard 1/2-28 threads to Ruger Mark 2/3/4 Bull barrels
- Precision manufactured
- Provides a wide range of accessory options
- Ideal for firearm enthusiasts seeking versatile threading options
- Common pistol thread length
- Three 1/8 Inch brass set screws ensure a secure installation while being soft on your barrel
- Engraved for easy thread identification
- Corrosion resistant
Package Contents:
- Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger Mark 2/3/4 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter
- x1 Allen Wrench
- x3 Brass Set Screws (Pre-installed)
Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger Mark 2/3/4 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions Gen 1 Ruger Mark 2/3/4 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter, Black, MK3-1228-BS , MPN: MK3-1228-BS , UPC: 710579701337 , Code: 67E-BRD-IP45TA-MK3-1228-BS