Tap Tap to Zoom
INFORCE Gen3 APL 1913/Universal Weapon Light, 400 Lumens has been discontinued by INFORCE and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Weapon Accessories, Police & Duty Gear, Weapon Lights, Pistol Weapon Lights yourself to try and find the perfect replacement for you!
This product is no longer available. Click Here to browse and shop all of our INFORCE products!![]()
The INFORCE Gen3 APL MIL-STD-1913 Flashlight has a concentrated 400 lumen, high-intensity tight beam in a water-resistant, glass-reinforced polymer body with textured paddles for a non-slip grip. These Pistol Weapon Lights by INFORCE offer fast target identification activated by an ambidextrous on/off switch that provides constant or momentary light. The INFORCE Gen3 APL Universal Rail Mounted Light weighs less than 3 ounces and mounts to any MIL-STD 1913 or universal rail, making this an extremely versatile weapon light. Choose the INFORCE Gen3 APL Weapon Flashlight for a compact weapon light perfect for close to mid-range combat.
| Functions: | Constant/Momentary |
| Mode: | White |
| Output: | 400 Lumens |
| Runtime: | High efficiency LED provides up to 1.5hrs |
| Weight: | 2.95oz |
| Size: | 3.01in L x 1.16in W |
| Bezel Diameter: | 1.05in |
| Mount: | Integrated MIL-STD-1913 and Universal rails |
| Activation: | Ambidextrous on/off |
| Lockout Systems: | Head rotation |
| Construction: | Glass reinforced polymer body offers high impact resistance and durability |
| Battery: | 1 Lithium CR123a included, head removes for battery replacement |