Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake TO Automatic Watch for Men has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Mens and Womens Apparel, Watches yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake TO Automatic Watch for Men
Issey Miyake Automatic TO Watch for Men appears to have been carved from a single piece of metal, with a strong, almost sculptural design that will sit solidly on your wrist. These elegant and technically complex Issey Miyake watches feature precise mechanical movement that is self-winding and can also be wound manually. Developed by SII, the complex interior workings of the watch are visible through the Automatic TO's transparent case back. Subtle attention to detail is everywhere on the Issey Miyake Auto TO Mechanical Watch, from its sapphire glass dial to the laser inscription on the back of the case. Issey Miyake has packaged the Automatic TO in a sturdy stainless steel box that continues the solid metal theme of the watch while protecting its delicate inner workings when you're not wearing it. For a fine mechanical timepiece from Issey Miyake, choose the Issey Miyake Automatic TO Stainless Steel Men's Watch.![]()
Specifications for Issey Miyake Automatic TO Watch:
| Movement: | Mechanical, 23 jewel |
| Winding: | Automatic and manual |
| Dial Material: | Sapphire crystal glass |
| Accuracy: | +25 to -15 seconds a day |
| Water Resistance: | 10 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Case Diameter: | 45.3mm |
| Case Thickness: | 13.2mm |
| Gender: | Male |
| Included Accessories: | Display box |
Features of Issey Miyake Auto TO Self-Winding Timepiece for Men:
- Intricately-crafted watch by Issey Miyake
- Mechanical movement
- Self-winding, can also be manually wound
- 10 bar water resistance adds durability
- Transparent case back displays complex inner workings of the watch
- Vibration resistant
- Sapphire glass dial and transparent back
- Polished stainless steel case with superb attention to detail
- Special two-hinged clasp is easily adjustable for length
- Easy to read
- Comes with a stainless steel display box
Package Contents:
- Issey Miyake Automatic TO Watch for Men
- Stainless steel box
Related Products to Issey Miyake TO Automatic Watch for Men
Issey Miyake TO Automatic Watch for Men Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Issey Miyake TO Automatic Watch for Men, Black Leather Strap, Silver Case ISSSILAS002 , MPN: ISSSILAS002 , UPC: 847864037694 , Code: 3I-WT-TOAUTOMATIC-ISSSILAS002
- Issey Miyake TO Automatic Watch for Men, Brown Leather Strap, Silver Case ISSSILAS003 , MPN: ISSSILAS003 , UPC: 847864072923 , Code: 3I-WT-TOAUTOMATIC-ISSSILAS003
- Issey Miyake TO Automatic Watch for Men, Black Metal Bracelet, Black Case ISSSILAS004 , MPN: ISSSILAS004 , UPC: 847864097605 , Code: 3I-WT-TOAUTOMATIC-ISSSILAS004
- Issey Miyake TO Automatic Watch for Men, Silver Bracelet, Silver Case ISSSILAS001 , MPN: ISSSILAS001 , UPC: 847864045491 , Code: 3I-WT-TOAUTOMATIC-ISSSILAS001