Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Mens and Womens Apparel, Watches yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men
Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men sports unique case geometry and an information-rich dial that will have you telling precise time at high speeds. These Issey Miyake watches feature an angled trapezoidal case shape, complete with a tachymeter engraved on the angled aluminum bezel. The dial of the watch sports dashboard-like sub-dials for a 24-hour clock, seconds, minutes, and the date. The Issey Miyake Trapezoid AL Urethane Strap Watch features a comfortable urethane strap with an easily-adjustable two-hinge clasp that sits lightly on even the smallest wrists. Issey Miyake has packaged the Trapezoid AL in a trapezoid-shaped display box that perfectly mirrors the style of the timepiece. For a high performance chronograph from Naoto Fukasawa and Issey Miyake, choose the Issey Miyake Trapezoid-AL Tachymeter Chronograph.![]()
Specifications for Issey Miyake TrapezoidAL Men's Timepiece:
| Functions: | Hour, minute, second, date |
| Battery Life: | ~2 years |
| Accuracy: | +/- 20 seconds per month |
| Water Resistance: | 5 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Bezel Material: | Aluminum |
| Band Material: | Urethane |
| Band Type: | Strap |
| Case Diameter: | 43.4mm |
| Case Thickness: | 12.1mm |
| Weight: | ~82g |
| Included Accessories: | Watch case |
Features of Issey Miyake Trapezoid AL Quartz Watch:
- Innovative analog watch by Issey Miyake
- Unique trapezoid case design
- Tachymeter engraved on the bezel
- Chronograph dial with three sub-dials (seconds, minutes, and hours) and a date indicator
- Durable stainless steel case with aluminum bezel
- Supple urethane strap with a length-adjustable two-hinge clasp
- Comes with a durable trapezoidal box
Package Contents:
- Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men
- Trapezoidal display case
Related Products to Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men
Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men, Violet Strap, Violet Case ISSSILAT006 , MPN: ISSSILAT006 , UPC: 847864022829 , Code: 3I-WT-TRAPEZOIDAL-ISSSILAT006
- Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men, Black Strap, Black Case ISSSILAT005 , MPN: ISSSILAT005 , UPC: 847864024014 , Code: 3I-WT-TRAPEZOIDAL-ISSSILAT005
- Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men, Olive Green Strap, Green Case ISSSILAT001 , MPN: ISSSILAT001 , UPC: 847864098541 , Code: 3I-WT-TRAPEZOIDAL-ISSSILAT001
- Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men, Red Strap, Red Case ISSSILAT003 , MPN: ISSSILAT003 , UPC: 847864087170 , Code: 3I-WT-TRAPEZOIDAL-ISSSILAT003
- Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men, Grey Strap, Natural Case ISSSILAT004 , MPN: ISSSILAT004 , UPC: 847864035263 , Code: 3I-WT-TRAPEZOIDAL-ISSSILAT004
- Issey Miyake Trapezoid AL Watch for Men, Blue Strap, Blue Case ISSSILAT002 , MPN: ISSSILAT002 , UPC: 847864052482 , Code: 3I-WT-TRAPEZOIDAL-ISSSILAT002