Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Twelve Womens Watch has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Mens and Womens Apparel, Watches yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Twelve Womens Watch
Issey Miyake Twelve Watch for Women is as simple a watch as they come, built in the minimalist design style and designed to be worn with almost anything. Designed by Issey Miyake and Naoto Fukasawa, the Twelve features a rounded, twelve-sided case that's modeled after a hex wrench, reflecting its utilitarian, tool-like inspiration. Every angle on this Issey Miyake watch represents the hour with the utmost of simplicity, allowing you tell time at a glance with no frills or distractions. The Issey Miyake Twelve Women's Analog Timepiece sports a sturdy stainless steel case with a supple leather strap that is comfortable to wear and easily adjustable. The watch comes with a carrying/display box that has no wasted space, printed with the watch's distinctive dodecahedron face on the front. For a minimalist watch that will look at home on any woman's wrist, wear the Issey Miyake Twelve Dodecahedron Watch for Women.![]()
Specifications for Issey Miyake Twelve Leather Strap Time Piece:
| Functions: | Hour/Minute |
| Accuracy: | +/- 20 seconds a month |
| Battery Life: | ~3 years |
| Batteries: | 1x SR621SW |
| Water Resistance: | 3 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Band Material: | Leather |
| Band Type: | Strap |
| Case Diameter: | 28mm |
| Case Thickness: | 9.7mm |
| Weight: | ~35g |
| Included Accessories: | Slim watch case |
Features of Issey Miyake Twelve Stainless Steel Case Watch:
- Minimalistic watch by Issey Miyake
- No wasted space on the dial: just an hour and minute hand
- Dodecahedron dial represents an hour for each angle
- Case designed after the shape of a hexagon wrench
- Supple leather strap
- Durable stainless steel case
- Lasts for up to three (3) years on a single (1) SR621SW battery
- 3 bar water resistance
- Designed for women
- Comes with a slim watch case
Package Contents:
- Issey Miyake Twelve Watch for Women
- Slim watch case
Related Products to Issey Miyake Twelve Womens Watch
Issey Miyake Twelve Womens Watch Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Issey Miyake SILAP018 Twelve Ladies Watch, Grey ISSSILAP018 , MPN: ISSSILAP018 , UPC: 847864068667 , Code: 3I-WT-TWELVE-ISSSILAP018
- Issey Miyake Twelve Watch for Women, Bordeaux Leather Strap, Silver Case ISSSILAP015 , MPN: ISSSILAP015 , UPC: 847864094321 , Code: 3I-WT-TWELVE-ISSSILAP015
- Issey Miyake Twelve Watch for Women, Black Leather Strap, Silver Case ISSSILAP004 , MPN: ISSSILAP004 , UPC: 847864081604 , Code: 3I-WT-TWELVE-ISSSILAP004
- Issey Miyake Twelve Ladies Watch, Blk Leather Strap, Blk Case + Blue Glass ISSSILAP006 , MPN: ISSSILAP006 , UPC: 847864073678 , Code: 3I-WT-TWELVE-ISSSILAP006
- Issey Miyake Twelve Watch for Women, Black Leather Strap, Black Case ISSSILAP005 , MPN: ISSSILAP005 , UPC: 847864025820 , Code: 3I-WT-TWELVE-ISSSILAP005