Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Issey Miyake Vakio Men's Watch has been discontinued by Issey Miyake and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Mens and Womens Apparel, Watches yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Issey Miyake Vakio Men's Watch
Issey Miyake Vakio Watch for Men is a newly redesigned, minimalist watch that captures the simple and clean design elements of northern Europe in one handsome watch. These elegant Issey Miyake timepieces feature a square, stainless steel case with smooth rounded corners and a small, numeral-free dial that's easy to read at a glance. The watch utilizes a supple and comfortable black urethane strap to sit securely on your wrist, and the special case construction is made of two separate parts for a more comfortable fit. The Issey Miyake Vakio Single Dial Men's Timepiece is water resistant up to 5 bars, and Issey Miyake has packaged the Vakio in a sleek watch case that was designed by Henri Koskinen, the designer of the Vakio watch itself. For a minimalist, northern European industrial watch design, choose the Issey Miyake Vakio Stainless Steel Watch.![]()
Specifications for Issey Miyake Vakio Urethane Strap Watch:
| Functions: | Hour, minute, second |
| Accuracy: | +/- 20 secs per month |
| Battery Life: | 3 years |
| Battery: | SR621SW |
| Water Resistance: | 5 bar |
| Case Material: | Stainless steel |
| Band Material: | Urethane |
| Case Dimensions: | 32mm x 30mm |
| Case Thickness: | 8.9mm |
| Weight: | ~60g |
| Included Accessories: | Watch case |
Features of Issey Miyake Vakio Watch:
- Simple and clean watch by Issey Miyake
- Inspired by northern European industrial design
- Square stainless steel case with curved corners
- Laser-engraved inscription on the back of the case
- Special case construction made of two separate parts
- Single dial design
- 5 bar water resistance
- Can last for approximately three (3) years on a single (1) SR621SW battery
- Comes with a watch case designed by Henri Koskinen
Package Contents:
- Issey Miyake Vakio Watch for Men
- Custom watch case
Related Products to Issey Miyake Vakio Men's Watch
Issey Miyake Vakio Men's Watch Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Issey Miyake Vakio Mens Watch, Black Strap, Silver Case, White Face ISSSILAH022 , MPN: ISSSILAH022 , UPC: 847864070974 , Code: 3I-WT-VAKIOH-ISSSILAH022
- Issey Miyake Vakio Men's Watch, Black Strap, Silver Case, Black Face ISSSILAH014 , MPN: ISSSILAH014 , UPC: 847864028661 , Code: 3I-WT-VAKIOH-ISSSILAH014
- Issey Miyake Vakio Watch for Men, Silver Metal Bracelet, Silver Case ISSSILAH013 , MPN: ISSSILAH013 , UPC: 847864077140 , Code: 3I-WT-VAKIOH-ISSSILAH013
- Issey Miyake Vakio Watch for Men, Black Strap, Black Case, Black Face ISSSILAH023 , MPN: ISSSILAH023 , UPC: 847864016606 , Code: 3I-WT-VAKIOH-ISSSILAH023
- Issey Miyake Vakio Watch for Men, Black Strap, Dark Gray Case, Black Face ISSSILAH016 , MPN: ISSSILAH016 , UPC: 847864063679 , Code: 3I-WT-VAKIOH-ISSSILAH016
- Issey Miyake Vakio Man Watch, Black Strap, Gray Case, Luminous Face ISSSILAH021 , MPN: ISSSILAH021 , UPC: 847864064867 , Code: 3I-WT-VAKIOH-ISSSILAH021